2015 Kentucky Senior Games Results

Licensed to FMTiming - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 10/8/2015 04:18 PM
2015 KENTUCKY SENIOR GAMES - 9/20/2015
Centre College
Results

Event 3 W55 1500 Meter Race Walk
================================================================
55 Record: * 10:12.56 9/3/2013 Karen Wilson, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Karen Wilson W57 KY 11:13.53
2 Martha Lutz W59 KY 11:53.85

Event 3 M55 1500 Meter Race Walk
================================================================
55 Record: * 7:44.38 2006 Charles Walker
Name Age Team Finals
================================================================
1 Michael Matthews M57 KY 11:55.15

Event 3 M60 1500 Meter Race Walk
================================================================
60 Record: * 9:37.15 9/3/2013 Ambrose Wilson, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Walter Norris M63 KY 9:56.43

Event 3 M65 1500 Meter Race Walk
================================================================
65 Record: * 9:14.87 2007 Jim Blackwell
Name Age Team Finals
================================================================
1 Michael Devaney M65 AZ 10:11.46
2 Ambrose Wilson M65 KY 12:12.62

Event 3 M70 1500 Meter Race Walk
================================================================
70 Record: * 9:25.61 2007 Gene Siler
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jan Weisberg M73 KY 12:57.59

Event 3 M85 1500 Meter Race Walk
================================================================
85 Record: * 11:07.56 2005 Howard Hall
Name Age Team Finals
================================================================
1 Charles Deuser M85 KY 11:32.01

Event 7 W50 High Jump
==========================================================================
50 Record: * 1.27m 9/3/2013 Kathleen Shook, Indiana
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 June Martin W51 TN 1.27m* 4-02.00

Event 7 W60 High Jump
==========================================================================
60 Record: * 3-04 10/6/2012 Mary Clark/Sandra Guy2005, ILLINOIS
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 0.96m 3-01.75

Event 7 W65 High Jump
==========================================================================
65 Record: * 3-07 10/6/2012 Barbara Warren, WEST VIRGINI
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 0.81m 2-07.75

Event 7 M50 High Jump
==========================================================================
50 Record: * 4-10 2009 Lawrence Finley
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Scott Wiesman M51 KY 1.42m 4-07.75

Event 7 M55 High Jump
==========================================================================
55 Record: * 5-01 2006 Al Gabbard
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Robert Slider M58 KY 1.48m 4-10.25
2 John Hall M55 KY 1.32m 4-04.00
3 Richard Ellis York York M56 KY 1.27m 4-02.00

Event 7 M60 High Jump
==========================================================================
60 Record: * 4-04 2008 Robert Juett/Steve Stabb 2009
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kenneth Drollinger M60 IN 1.64m 5-04.50
2 Paul Ostermann M60 OH 1.27m 4-02.00
3 Steve Shidal M61 KY 1.22m 4-00.00
4 Gary Wood M62 KY 1.12m 3-08.00

Event 7 M65 High Jump
==========================================================================
65 Record: * 4-08 2009 Augie Schiller
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Mike Mccafferty M65 OH 1.32m 4-04.00
2 Michael Howard M69 OH 1.12m 3-08.00
3 Bill Rasinen M69 KY 1.07m 3-06.00
-- Craig Ivory M67 WV NH

Event 7 M75 High Jump
==========================================================================
75 Record: * 3-10 2009 Bob Root
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jim Blackwell M75 KY 1.32m 4-04.00
2 Del Witherspoon M75 AL 1.17m 3-10.00
3 Bob Southerlan M77 TN 0.91m 2-11.75

Event 7 M80 High Jump
==========================================================================
80 Record: * 3-02 2010 Richard Soller, OHIO
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ron Chilton M80 KY 0.91m 2-11.75

Event 9 W50 Long Jump
==========================================================================
50 Record: * 3.54m 9/3/2013 Kathleen Shook, Indiana
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 June Martin W51 TN 3.40m 11-02.00
2 Patricia Clapp W51 KY 1.93m 6-04.00

Event 9 W60 Long Jump
==========================================================================
60 Record: * 2.78m 9/3/2013 Beverly Metcalf, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 2.84m* 9-04.00

Event 9 W65 Long Jump
==========================================================================
65 Record: * 2.40m 9/3/2013 Mary Clark, Illinois
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 1.29m 4-02.75

Event 9 M50 Long Jump
==========================================================================
50 Record: * 4.16m 9/3/2013 Troy McWilliams, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Larry McCoy M53 KY 2.23m 7-03.75

Event 9 M55 Long Jump
==========================================================================
55 Record: * 16-04.50 2008 David Walker
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Donald Bunker M55 OH 5.08m 16-08.00
2 James Miller M57 OH 4.72m 15-06.00
3 Daniel Shaffer M58 OH 4.21m 13-09.75

Event 9 M60 Long Jump
==========================================================================
60 Record: * 16-02.50 2008 Jerry Boswell
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Steve Shidal M61 KY 3.96m 13-00.00
2 Paul Ostermann M60 OH 3.86m 12-08.00
3 Dave Berman M63 KY 3.02m 9-11.00
4 John Ellis M63 KY 2.97m 9-09.00

Event 9 M65 Long Jump
==========================================================================
65 Record: * 13-08.25 2008 Avital Schurr
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Mike Mccafferty M65 OH 4.36m 14-03.75
2 Michael Daniels M66 OH 3.70m 12-01.75
3 Charles Bishop M66 KY 2.94m 9-07.75
4 Bill Rasinen M69 KY 2.10m 6-10.75

Event 9 M70 Long Jump
==========================================================================
70 Record: * 12-02 2009 Larry Heins
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jan Weisberg M73 KY 2.46m 8-01.00

Event 9 M75 Long Jump
==========================================================================
75 Record: * 10-11 2009 Bob Root
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bob Southerlan M77 TN 1.77m 5-09.75

Event 9 M80 Long Jump
==========================================================================
80 Record: * 9-04.25 2011 Richard Soller, OHIO
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ron Chilton M80 KY 2.23m 7-03.75

Event 9 M95 Long Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Howard Hall M95 KY 1.16m 3-09.75

Event 11 W50 Shot Put
==========================================================================
50 Record: * 8.42m 9/3/2013 Kathleen Shook, Indiana
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 June Martin W51 TN 8.40m 27-06.75
2 Kathy Himes W53 IN 6.97m 22-10.50
3 Patricia Clapp W51 KY 5.82m 19-01.25

Event 11 W55 Shot Put
==========================================================================
55 Record: * 5.40m 9/3/2013 Nancy Gormley, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Deb Burda W57 KY 10.01m* 32-10.25
2 Andrea Yaden W59 KY 8.00m* 26-03.00
3 Tammy Alegria-Dybvig W57 AZ 7.38m* 24-02.50
4 Sandra Fulk W59 OH 4.19m 13-09.00

Event 11 W60 Shot Put
==========================================================================
60 Record: * 6.30m 9/3/2013 Catherine Bishop, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 6.12m 20-01.00

Event 11 W65 Shot Put
==========================================================================
65 Record: * 9.27m 9/3/2013 Cindy Wyatt, Ohio
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 6.11m 20-00.50

Event 11 M50 Shot Put
==========================================================================
50 Record: * 39-03 2007 Joseph Schleppe
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Stacy Himes M53 IN 12.00m 39-04.50

Event 11 M55 Shot Put
==========================================================================
55 Record: * 36-03.50 2005 Gerry Scaringi
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 John Hall M55 KY 10.76m 35-03.75

Event 11 M60 Shot Put
==========================================================================
60 Record: * 36-00 2005 Alex Meyer
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Joseph Myers M63 TN 15.19m 49-10.00
2 Steve Shidal M61 KY 10.95m 35-11.25
3 Frank Broadus M60 KY 9.62m 31-06.75
4 Gary Wood M62 KY 7.00m 22-11.75

Event 11 M65 Shot Put
==========================================================================
65 Record: * 36-02.50 2005 Paul Denny
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Steven Thomason M66 AL 11.57m 37-11.50
2 Michael Howard M69 OH 8.75m 28-08.50
3 John Novak M67 KY 8.55m 28-00.75
4 Bill Rasinen M69 KY 7.71m 25-03.50
5 Craig Ivory M67 WV 5.83m 19-01.50

Event 11 M70 Shot Put
==========================================================================
70 Record: * 38-04 2007 William Edwards
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Mickey Bitsko M73 OH 10.15m 33-03.75

Event 11 M75 Shot Put
==========================================================================
75 Record: * 36-03 2005 Cyrus Deen
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Frank Dibianca M75 TN 7.79m 25-06.75
2 Risto Marttinen M76 KY 7.72m 25-04.00
3 Bob Southerlan M77 TN 5.69m 18-08.00

Event 11 M80 Shot Put
==========================================================================
80 Record: * 27-11 10/6/2012 Ralph Whiteman, ILLINOIS
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ron Chilton M80 KY 6.44m 21-01.50

Event 11 M95 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Howard Hall M95 KY 4.83m 15-10.25

Event 13 W50 Discus Throw
==========================================================================
50 Record: * 72-04 2007 Andrea Yaden
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 June Martin W51 TN 21.04m 69-00
2 Kathy Himes W53 IN 17.75m 58-03
3 Patricia Clapp W51 KY 16.05m 52-08

Event 13 W55 Discus Throw
==========================================================================
55 Record: * 10.37m 9/3/2013 Nancy Gormley, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Tammy Alegria-Dybvig W57 AZ 24.23m* 79-06
2 Deb Burda W57 KY 17.91m* 58-09
3 Andrea Yaden W59 KY 17.67m* 58-00
4 Sandra Fulk W59 OH 9.68m 31-09

Event 13 W60 Discus Throw
==========================================================================
60 Record: * 16.37m 9/3/2013 Catherine Bishop, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 13.45m 44-01

Event 13 W65 Discus Throw
==========================================================================
65 Record: * 26.08m 9/3/2013 Cindy Wyatt, Ohio
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 13.73m 45-00

Event 13 M50 Discus Throw
==========================================================================
50 Record: * 135-04 2007 Joseph Schleppe
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Stacy Himes M53 IN 41.65m 136-08

Event 13 M55 Discus Throw
==========================================================================
55 Record: * 121-03 2005 Randy Beach
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 John Hall M55 KY 31.52m 103-05
2 Michael Matthews M57 KY 27.42m 89-11

Event 13 M60 Discus Throw
==========================================================================
60 Record: * 131-06 2008 Robert Beach
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Joseph Myers M63 TN 41.78m 137-01
2 Steve Shidal M61 KY 34.90m 114-06
3 Frank Broadus M60 KY 32.18m 105-07
4 Gary Wood M62 KY 26.74m 87-09
5 John Ellis M63 KY 25.04m 82-02

Event 13 M65 Discus Throw
==========================================================================
65 Record: * 120-05 2006 Malachi McGrude
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Steven Thomason M66 AL 36.68m 120-04
2 Michael Howard M69 OH 27.91m 91-07
3 Bill Rasinen M69 KY 24.12m 79-02
4 Craig Ivory M67 WV 19.66m 64-06

Event 13 M70 Discus Throw
==========================================================================
70 Record: * 113-09 2007 William Edwards
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Mickey Bitsko M73 OH 27.29m 89-06

Event 13 M75 Discus Throw
==========================================================================
75 Record: * 99-00 2007 Thomas Seechrist
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Frank Dibianca M75 TN 25.52m 83-09
2 Risto Marttinen M76 KY 24.00m 78-09
3 Bob Southerlan M77 TN 20.11m 66-00

Event 13 M95 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Howard Hall M95 KY 9.20m 30-02

Event 14 W50 Hammer Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 June Martin W51 TN 26.51m 87-00
2 Kathy Himes W53 IN 18.62m 61-01
3 Patricia Clapp W51 KY 18.36m 60-03

Event 14 W55 Hammer Throw
==========================================================================
55 Record: * 15.09m 9/3/2013 Nancy Gormley, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Tammy Alegria-Dybvig W57 AZ 36.37m* 119-04
2 Andrea Yaden W59 KY 19.98m* 65-07
3 Deb Burda W57 KY 18.58m* 60-11

Event 14 W65 Hammer Throw
==========================================================================
65 Record: * 22.58m 9/3/2013 Cindy Wyatt, Ohio
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 15.92m 52-03

Event 14 M50 Hammer Throw
==========================================================================
50 Record: * 19.31m 9/3/2013 Lee Wilson, Illinois
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Stacy Himes M53 IN 42.68m* 140-00

Event 14 M55 Hammer Throw
==========================================================================
55 Record: * 44.06m 9/3/2013 Frank Broadus, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 John Hall M55 KY 25.58m 83-11

Event 14 M60 Hammer Throw
==========================================================================
60 Record: * 37.09m 9/3/2013 Joseph Myers, unattached
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Frank Broadus M60 KY 42.96m* 140-11
2 Joseph Myers M63 TN 35.92m 117-10
3 Steve Shidal M61 KY 24.22m 79-05

Event 14 M65 Hammer Throw
==========================================================================
65 Record: * 31.02m 9/3/2013 Dale Klay, Tennessee
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Steven Thomason M66 AL 35.64m* 116-11
2 Bill Rasinen M69 KY 18.99m 62-04

Event 14 M70 Hammer Throw
==========================================================================
70 Record: * 24.69m 10/6/2012 Eddie Bowen, KENTUCKY
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Mickey Bitsko M73 OH 42.27m* 138-08
2 Franc P Connor M73 TN 16.76m 55-00

Event 14 M75 Hammer Throw
==========================================================================
75 Record: * 22.02m 9/3/2013 Bob Southerlan, Tennessee
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Frank Dibianca M75 TN 24.87m* 81-07
2 Bob Southerlan M77 TN 20.61m 67-07

Event 14 M80 Hammer Throw
==========================================================================
80 Record: * 18.59m 10/6/2012 Ralph Whiteman, ILLINOIS
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ron Chilton M80 KY 13.49m 44-03

Event 14 M95 Hammer Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Howard Hall M95 KY 11.00m 36-01

Event 15 W50 Triple Jump
==========================================================================
50 Record: * 16-10 2009 Sherry Crittenden
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 June Martin W51 TN 6.33m 20-09.25
2 Patricia Clapp W51 KY 4.56m 14-11.50

Event 15 W65 Triple Jump
==========================================================================
65 Record: * 4.63m 9/3/2013 Mary Clark, Illinois
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 3.17m 10-05.00

Event 15 M50 Triple Jump
==========================================================================
50 Record: * 27-08.50 2008 Ricky Bean
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Scott Wiesman M51 KY 8.20m 26-11.00

Event 15 M55 Triple Jump
==========================================================================
55 Record: * 32-05 2008 Max Siu
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Donald Bunker M55 OH 11.40m 37-05.00
2 Robert Slider M58 KY 8.15m 26-09.00
3 Daniel Shaffer M58 OH 7.36m 24-01.75

Event 15 M60 Triple Jump
==========================================================================
60 Record: * 30-00.50 2008 Jerry Boswell
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Paul Ostermann M60 OH 7.26m 23-10.00

Event 15 M65 Triple Jump
==========================================================================
65 Record: * 18-10 2008 Palmer Sweet
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Michael Daniels M66 OH 9.10m 29-10.25
2 David Jones M66 OH 8.94m 29-04.00
3 Michael Devaney M65 AZ 5.20m 17-00.75

Event 15 M70 Triple Jump
==========================================================================
70 Record: * 21-04 2009 Bob Southerlan
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jan Weisberg M73 KY 5.30m 17-04.75

Event 15 M75 Triple Jump
==========================================================================
75 Record: * 21-08.50 2008 Thomas Phillip
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bob Southerlan M77 TN 3.00m 9-10.25

Event 15 M95 Triple Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Howard Hall M95 KY 3.30m 10-10.00

Event 16 W50 Javelin Throw
==========================================================================
50 Record: * 19.20m 9/3/2013 Kathleen Shook, Indiana
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 June Martin W51 TN 15.72m 51-07
2 Patricia Clapp W51 KY 10.26m 33-08

Event 16 W55 Javelin Throw
==========================================================================
55 Record: * 77-06 2007 Mary Hartler
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Tammy Alegria-Dybvig W57 AZ 25.72m 84-04
2 Deb Burda W57 KY 18.00m 59-01
3 Andrea Yaden W59 KY 16.15m 53-00
4 Sandra Fulk W59 OH 9.56m 31-04

Event 16 W60 Javelin Throw
==========================================================================
60 Record: * 13.09m 9/3/2013 Catherine Bishop, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 11.60m 38-01

Event 16 W65 Javelin Throw
==========================================================================
65 Record: * 14.72m 9/3/2013 Mary Clark, Illinois
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 12.87m 42-03

Event 16 M55 Javelin Throw
==========================================================================
55 Record: * 51.10m 9/3/2013 Chuck Greene, Ohio
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Charles Greene M58 OH 50.51m 165-08
2 John Hall M55 KY 25.66m 84-02

Event 16 M60 Javelin Throw
==========================================================================
60 Record: * 37.30m 9/3/2013 Joseph Myers, unattached
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Steve Shidal M61 KY 27.70m 90-10
2 John Ellis M63 KY 21.70m 71-02

Event 16 M65 Javelin Throw
==========================================================================
65 Record: * 29.46m 9/3/2013 John Novak, Kentucky
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 John Novak M67 KY 25.01m 82-01
2 Charles Bishop M66 KY 20.17m 66-02
3 Bill Rasinen M69 KY 12.43m 40-09

Event 16 M70 Javelin Throw
==========================================================================
70 Record: * 26.55m 9/3/2013 Franc Connor, Tennessee
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Franc P Connor M73 TN 24.23m 79-06
2 Mickey Bitsko M73 OH 18.57m 60-11

Event 16 M75 Javelin Throw
==========================================================================
75 Record: * 17.10m 9/3/2013 Bob Southerlan, Tennessee
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Risto Marttinen M76 KY 18.85m* 61-10
2 Bob Southerlan M77 TN 15.31m 50-03

Event 16 M80 Javelin Throw
==========================================================================
80 Record: * 89-07 2010 Ernie Fradella
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bruce Pope M84 KY 22.08m 72-05
2 Ron Chilton M80 KY 16.08m 52-09

Event 16 M95 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Howard Hall M95 KY 7.57m 24-10

Event 17 W50 Pole Vault
==========================================================================
50 Record: * 8-00 10/6/2012 Brenda Babits, INDIANA
Name Age Team Finals
==========================================================================
-- June Martin W51 TN NH

Event 17 M55 Pole Vault
==========================================================================
55 Record: * 8-00 10/6/2012 Michael Rose, OHIO
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jack Grubb M58 OH 3.30m 10-10.00
2 John Hall M55 KY 1.35m 4-05.00

Event 17 M60 Pole Vault
==========================================================================
60 Record: * 10-00 2008 Robert Banhagel
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Thomas Stover M61 OH 3.30m 10-10.00
2 Kenneth Drollinger M60 IN 3.15m 10-04.00

Event 17 M65 Pole Vault
==========================================================================
65 Record: * 9-00 9/3/2013 Robert Banhagel, Ohio
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Samuel Simpson M67 KY 2.70m 8-10.25
2 Michael Daniels M66 OH 2.55m 8-04.25
3 Charles Bishop M66 KY 2.25m 7-04.50

Event 17 M75 Pole Vault
==========================================================================
75 Record: * 7-00 2009 Bob Root
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Del Witherspoon M75 AL 1.65m 5-05.00

Event 20 W50 50 Meter Dash
===================================================================
50 Record: * 9.06 10/6/2012 Diana Rogers-Adkinson, MISSOURI
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 June Martin W51 TN 8.79* 2
2 Patricia Clapp W51 KY 10.82 1

Event 20 W55 50 Meter Dash
===================================================================
55 Record: * 10.02 9/3/2013 Kay Firsching, Missouri
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Deb Burda W57 KY 7.95* 2
2 Karen Wilson W57 KY 14.12 1
3 Sandra Fulk W59 OH 30.66 1

Event 20 W60 50 Meter Dash
===================================================================
60 Record: * 9.20 9/3/2013 Beverly Metcalf, Kentucky
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 10.02 2

Event 20 W65 50 Meter Dash
================================================================
65 Record: * 9.93 10/6/2012 Mattie Jones, KENTUCKY
Name Age Team Finals
================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 12.33

Event 20 M50 50 Meter Dash
===================================================================
50 Record: * 7.47 9/3/2013 Troy McWilliams, Kentucky
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Larry McCoy M53 KY 10.12 6

Event 20 M55 50 Meter Dash
===================================================================
55 Record: * 7.19 9/3/2013 Michael Firsching, Illinois
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Lyon Fleming M55 TN 7.00* 5
2 Joseph Kirkpatrick M59 KY 7.28 6
3 Lindsey Thurman M55 KY 7.49 5
4 Daniel Shaffer M58 OH 7.51 6
5 James Miller M57 OH 7.66 5
6 Jim Lewis M58 KY 8.12 5

Event 20 M60 50 Meter Dash
===================================================================
60 Record: * 7.34 9/3/2013 David Walker, Kentucky
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Steve Shidal M61 KY 7.17* 5
2 Paul Ostermann M60 OH 7.76 5
3 Stephen Gallagher M60 KY 8.22 4
4 John Ellis M63 KY 8.94 4
5 Geoffrey Heath M64 KY 8.99 4

Event 20 M65 50 Meter Dash
===================================================================
65 Record: * 7.75 9/3/2013 John Novak, Kentucky
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Michael Daniels M66 OH 7.67* 4
2 John Novak M67 KY 8.00 4
3 Ambrose Wilson M65 KY 16.64 3
4 Thomas Phillips M66 TN 17.78 4

Event 20 M70 50 Meter Dash
===================================================================
70 Record: * 8.31 9/3/2013 Tom Johnson, Kentucky
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Jan Weisberg M73 KY 10.93 3

Event 20 M75 50 Meter Dash
===================================================================
75 Record: * 9.82 9/3/2013 Bob Southerlan, Tennessee
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Randy Swann M76 TX 8.79* 3
2 Del Witherspoon M75 AL 10.09 3

Event 20 M80 50 Meter Dash
===================================================================
80 Record: * 10.03 9/3/2013 Neil Hart, Ohio
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Ron Chilton M80 KY 10.69 3

Event 20 M95 50 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Howard Hall M95 KY 14.30 3

Event 21 W50 100 Meter Dash
===================================================================
50 Record: * 14.90 9/3/2013 Kathleen Shook, Indiana
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 June Martin W51 TN 16.85 6
2 Patricia Clapp W51 KY 22.37 1

Event 21 W55 100 Meter Dash
================================================================
55 Record: * 19.75 9/3/2013 Kay Firsching, Missouri
Name Age Team Finals
================================================================
1 Deb Burda W57 KY 15.02*
2 Karen Wilson W57 KY 26.76

Event 21 W60 100 Meter Dash
================================================================
60 Record: * 17.81 9/3/2013 Beverly Metcalf, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 19.48

Event 21 W65 100 Meter Dash
================================================================
65 Record: * 18.03 2008 Mary Robinson
Name Age Team Finals
================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 26.04

Event 21 M50 100 Meter Dash
===================================================================
50 Record: * 12.66 2006 Hao-Ming Siu
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Larry McCoy M53 KY 18.70 6

Event 21 M55 100 Meter Dash
===================================================================
55 Record: * 12.00 2006 Sonny Collins
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Lyon Fleming M55 TN 12.64 5
2 Joseph Kirkpatrick M59 KY 13.34 5
3 Daniel Shaffer M58 OH 13.80 5
4 Lindsey Thurman M55 KY 13.88 5
5 James Miller M57 OH 14.21 5
6 Jim Lewis M58 KY 15.71 5

Event 21 M60 100 Meter Dash
===================================================================
60 Record: * 13.00 2006 Clarence Ray
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Steve Shidal M61 KY 13.29 4
2 Hao-Ming Siu M60 KY 13.87 4
3 Paul Ostermann M60 OH 14.21 4
4 Geoffrey Heath M64 KY 17.03 4
5 John Ellis M63 KY 17.19 4

Event 21 M65 100 Meter Dash
===================================================================
65 Record: * 13.95 2006 Avital Schurr
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Michael Daniels M66 OH 14.23 3
2 John Novak M67 KY 15.06 3
3 Stephen Smith M66 TN 15.29 3
4 Earl Lord M68 KY 15.30 3
5 Ambrose Wilson M65 KY 30.74 3
6 Thomas Phillips M66 TN 37.07 4

Event 21 M70 100 Meter Dash
===================================================================
70 Record: * 14.68 2005 Paul Williams
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Tom Bowden M73 KY 14.43* 3

Event 21 M75 100 Meter Dash
===================================================================
75 Record: * 15.95 2008 Thomas Phillips
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Randy Swann M76 TX 16.25 2
2 Frank Dibianca M75 TN 18.51 2

Event 21 M80 100 Meter Dash
===================================================================
80 Record: * 16.79 2009 Howard Byers
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Neil Hart M83 OH 19.15 2
2 Ron Chilton M80 KY 21.68 2

Event 21 M85 100 Meter Dash
===================================================================
85 Record: * 19.60 2007 Howard Hall
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Charles Deuser M85 KY 24.93 2

Event 21 M95 100 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Howard Hall M95 KY 29.56 2

Event 23 W55 1500 Meter Run
================================================================
55 Record: * 8:40.32 9/3/2013 Karen Wilson, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Brenda Bowden W55 KY 7:32.15*

Event 23 W65 1500 Meter Run
================================================================
65 Record: * 8:22.00 9/3/2013 Terry Foody, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Terry Foody W67 KY 8:34.47

Event 23 W70 1500 Meter Run
================================================================
70 Record: * 8:50.02 2006 Mikki Eddleman
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kay Dibianca W70 TN 8:54.87

Event 23 M55 1500 Meter Run
================================================================
55 Record: * 5:00.09 2008 Charles Lutz
Name Age Team Finals
================================================================
1 Steve Adkisson M57 KY 5:11.94
2 Thomas Moran M58 KY 8:34.84

Event 23 M60 1500 Meter Run
================================================================
60 Record: * 5:34.02 9/3/2013 Charlie Lutz, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Charlie Lutz M62 KY 5:46.87
2 Stephen Gallagher M60 KY 7:08.37

Event 23 M65 1500 Meter Run
================================================================
65 Record: * 5:58.42 2008 Jack Wackwitz
Name Age Team Finals
================================================================
1 James Sears M69 OH 5:56.31*
2 Charles Bishop M66 KY 6:41.02
3 Michael Devaney M65 AZ 10:05.65

Event 23 M75 1500 Meter Run
================================================================
75 Record: * 8:31.05 2005 Harold Love
Name Age Team Finals
================================================================
1 Randy Swann M76 TX 7:44.31*

Event 23 M80 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ron Chilton M80 KY 12:26.81

Event 25 W50 200 Meter Dash
================================================================
50 Record: * 30.50 9/3/2013 Kathleen Shook, Indiana
Name Age Team Finals
================================================================
1 Patricia Clapp W51 KY 52.28

Event 25 W55 200 Meter Dash
================================================================
55 Record: * 38.85 9/3/2013 Martha Lutz, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Deb Burda W57 KY 34.09*
2 Karen Wilson W57 KY 1:29.99

Event 25 W60 200 Meter Dash
================================================================
60 Record: * 43.03 9/3/2013 Lona Stewart, Ohio
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 47.36

Event 25 W65 200 Meter Dash
================================================================
65 Record: * 1:28.38 9/3/2013 Mary Clark, Illinois
Name Age Team Finals
================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 1:12.75*

Event 25 W70 200 Meter Dash
================================================================
70 Record: * 48.08 9/3/2013 Susan Conner, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kay Dibianca W70 TN 43.87*

Event 25 M50 200 Meter Dash
===================================================================
50 Record: * 26.96 2005 Ernie Snodgrass
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Larry McCoy M53 KY 48.68 5

Event 25 M55 200 Meter Dash
===================================================================
55 Record: * 25.59 2006 Sonny Collins
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Lyon Fleming M55 TN 27.33 5
2 Lindsey Thurman M55 KY 28.94 5
3 Daniel Shaffer M58 OH 31.12 5
4 Thomas Moran M58 KY 32.23 4
5 Robert Slider M58 KY 32.60 5

Event 25 M60 200 Meter Dash
===================================================================
60 Record: * 27.39 2005 Clarence Ray
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Steve Shidal M61 KY 28.59 4
2 Hao-Ming Siu M60 KY 28.98 4
3 Dave Berman M63 KY 33.51 4

Event 25 M65 200 Meter Dash
===================================================================
65 Record: * 28.64 2008 Tom Johnson
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Michael Daniels M66 OH 30.64 3
2 John Novak M67 KY 31.40 3
3 Earl Lord M68 KY 32.30 4
4 Stephen Smith M66 TN 32.81 3
5 William Hayes M68 OH 36.57 4
6 Jerry Auton M67 KY 41.78 3
7 Ambrose Wilson M65 KY 1:26.99 2

Event 25 M70 200 Meter Dash
===================================================================
70 Record: * 28.87 9/3/2013 Tom Bowden, Kentucky
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Tom Bowden M73 KY 29.54 3

Event 25 M75 200 Meter Dash
===================================================================
75 Record: * 35.04 2008 Thomas Phillips
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Randy Swann M76 TX 38.55 2
2 Frank Dibianca M75 TN 39.68 2

Event 25 M80 200 Meter Dash
===================================================================
80 Record: * 35.66 2009 Howard Byers
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Neil Hart M83 OH 43.70 2
2 Ron Chilton M80 KY 59.18 2

Event 25 M95 200 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Howard Hall M95 KY 1:29.09 2

Event 27 W55 400 Meter Dash
================================================================
55 Record: * 2:08.93 9/3/2013 Karen Wilson, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Deb Burda W57 KY 1:33.76*
2 Karen Wilson W57 KY 3:13.46

Event 27 W60 400 Meter Dash
================================================================
60 Record: * 3:11.01 9/3/2013 Catherine Bishop, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 1:57.67*

Event 27 W65 400 Meter Dash
================================================================
65 Record: * 3:11.03 9/3/2013 Mary Clark, Illinois
Name Age Team Finals
================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 3:13.81

Event 27 W70 400 Meter Dash
================================================================
70 Record: * 2:43.80 2010 Jooyce Manis, TENNESSEE
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kay Dibianca W70 TN 1:45.07*

Event 27 M55 400 Meter Dash
===================================================================
55 Record: * 1:05.43 2005 Tim Wigger
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Robert Slider M58 KY 1:07.48 4
2 Lyon Fleming M55 TN 1:07.54 3
3 Thomas Moran M58 KY 1:13.60 3

Event 27 M60 400 Meter Dash
===================================================================
60 Record: * 1:00.85 9/3/2013 David Walker, Kentucky
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 David Janson M64 OH 1:04.12 3
2 Hao-Ming Siu M60 KY 1:05.72 3
3 Paul Ostermann M60 OH 1:13.52 3

Event 27 M65 400 Meter Dash
===================================================================
65 Record: * 1:10.36 2008 Tom Johnson
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 David Jones M66 OH 1:14.27 2
2 Stephen Smith M66 TN 1:18.32 2
3 William Hayes M68 OH 1:19.72 2
4 Earl Lord M68 KY 1:21.60 2

Event 27 M75 400 Meter Dash
===================================================================
75 Record: * 2:19.50 2009 Walter Mullins
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Randy Swann M76 TX 1:22.52* 2
2 Frank Dibianca M75 TN 1:40.03* 4

Event 27 M80 400 Meter Dash
===================================================================
80 Record: * 1:30.23 2009 Howard Byers
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Neil Hart M83 OH 2:05.08 2
2 Ron Chilton M80 KY 2:36.22 3

Event 28 W55 800 Meter Run
================================================================
55 Record: * 4:01.52 9/3/2013 Martha Lutz, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Deb Burda W57 KY 3:38.41*
2 Brenda Bowden W55 KY 3:38.61*

Event 28 W60 800 Meter Run
================================================================
60 Record: * 3:38.46 2006 Elaine Degan-Bela, KENTUCKY
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 4:43.48

Event 28 W65 800 Meter Run
================================================================
65 Record: * 4:14.56 9/3/2013 Terry Foody, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Terry Foody W67 KY 4:16.57

Event 28 W70 800 Meter Run
================================================================
70 Record: * 5:02.31 2006 Mikki Eddleman
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kay Dibianca W70 TN 4:17.73*

Event 28 M55 800 Meter Run
================================================================
55 Record: * 2:21.12 2005 Tim Wigger
Name Age Team Finals
================================================================
1 Thomas Moran M58 KY 2:43.07

Event 28 M60 800 Meter Run
================================================================
60 Record: * 2:48.80 2006 Michael Parker
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dave Berman M63 KY 2:44.39*
2 Charlie Lutz M62 KY 2:57.12

Event 28 M65 800 Meter Run
================================================================
65 Record: * 2:49.31 2006 Randall Swamm
Name Age Team Finals
================================================================
1 Stephen Smith M66 TN 3:32.38
2 Charles Bishop M66 KY 3:38.28
3 Michael Devaney M65 AZ 4:42.06

Event 28 M75 800 Meter Run
================================================================
75 Record: * 6:36.85 9/3/2013 Ronald Chilton, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Randy Swann M76 TX 3:53.67*
2 Frank Dibianca M75 TN 5:14.90*

Event 28 M80 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ron Chilton M80 KY 6:28.32

Event 29 W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
55 Record: * 36:02.13 9/3/2013 Karen Wilson, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Karen Wilson W57 KY 42:17.12

Event 29 M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
60 Record: * 33:58.64 9/3/2013 Walter Norris, Kentucky
Name Age Team Finals
================================================================
1 Walter Norris M63 KY 35:20.50

Event 29 M65 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Michael Devaney M65 AZ 36:54.85
2 Ambrose Wilson M65 KY 43:06.64

Event 29 M85 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Charles Deuser M85 KY 41:11.37

Event 31 W55 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
Results - Women 55
6 Karen Wilson W57 KY 16:29.95

Event 31 W65 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
Results - Women 65
3 Terry Foody W67 KY 10:13.42
5 Catherine Bishop W66 KY 16:29.77

Event 31 M55 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
Results - Men 55
1 Steve Adkisson M57 KY 5:42.64

Event 31 M65 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Age Team Finals Points
=======================================================================
Results - Men 65
2 Charles Bishop M66 KY 8:45.50
4 Ambrose Wilson M65 KY 16:10.00

Event 32 W55 5000 Meter Hurdles
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Karen Wilson W57 KY 31:24.00
2 Sandra Fulk W59 OH 53:14.00

Event 32 W60 5000 Meter Hurdles
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lona Stewart W62 OH 33:06.00

Event 32 W65 5000 Meter Hurdles
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Catherine Bishop W66 KY 38:59.00

Event 32 W70 5000 Meter Hurdles
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Susan Conner W73 KY 31:18.00

Event 32 M65 5000 Meter Hurdles
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 David Cramer M65 OH 31:01.00
2 Ambrose Wilson M65 KY 33:09.00


Licensed to Frankfort Masters Swim Team
HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 9/12/2015 08:14 PM
Kentucky Senior Games - 9/12/2015
Results

Event 2 Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Frayne, Anne 61 OH NT 3:19.11
47.49 1:38.72 2:29.84 3:19.11

Event 2 Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Conner, Susan 73 KY NT 5:48.06
1:08.64 2:42.87 4:19.27 5:48.06

Event 2 Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Mouch, Brian 59 OH 2:40.00 2:36.96
36.55 1:14.26 1:54.06 2:36.96
2 Byrne, John 59 KY 2:40.00 2:52.89
35.11 1:18.36 2:06.23 2:52.89

Event 2 Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Stewart, Ken 75 OH NT 4:23.75
2:04.40 4:23.75

Event 4 Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Haberek, Cork 58 KY 1:23.85 40.04
2 Morgan, John 58 KY NT 40.83
3 McKnight, Steve 57 KY 1:43.61 55.09

Event 6 Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Otto, Ron 59 KY NT 37.50
2 Mouch, Brian 59 OH 40.00 40.96
3 Morgan, John 58 KY NT 48.45

Event 6 Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Weisberg, Jan 73 KY 3:00.00 1:11.96

Event 6 Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Stewart, Ken 75 OH NT 1:04.08

Event 6 Men 95 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Hall, Howard 95 KY NT 1:36.65

Event 8 Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Frayne, Anne 61 OH NT 3:48.09
53.58 1:54.64 2:56.30 3:48.09

Event 8 Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Haberek, Cork 58 KY 2:35.33 3:20.97
42.15 1:36.11 2:30.77 3:20.97

Event 10 Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Haberek, Cork 58 KY 1:11.83 1:19.45
36.45 1:19.45
2 Byrne, John 59 KY 1:40.00 1:46.83
50.38 1:46.83

Event 12 Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Mouch, Brian 59 OH 1:25.00 1:16.92
38.29 1:16.92
2 Otto, Ron 59 KY NT 1:20.07
35.74 1:20.07
3 Morgan, John 58 KY NT 1:32.88
42.70 1:32.88

Event 14 Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Haberek, Cork 58 KY 2:46.23 3:03.43
42.17 1:28.28 2:14.88 3:03.43
2 McKnight, Steve 57 KY NT 4:10.73
55.36 1:56.03 3:01.24 4:10.73

Event 16 Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Otto, Ron 59 KY NT 1:16.65
35.44 1:16.65
2 Morgan, John 58 KY NT 1:32.36
39.89 1:32.36

Event 16 Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Pearl, Stephen 68 KY NT 1:14.67
35.58 1:14.67

Event 16 Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Stewart, Ken 75 OH NT 1:52.14
53.20 1:52.14

Event 18 Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Frayne, Anne 61 OH NT 3:47.65
56.68 1:54.25 2:51.88 3:47.65

Event 18 Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Mouch, Brian 59 OH 3:15.00 3:22.62
49.52 1:38.23 2:28.72 3:22.62

Event 18 Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Stewart, Ken 75 OH NT 5:11.08
1:12.99 2:31.68 3:53.85 5:11.08

Event 20 Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Mouch, Brian 59 OH 35.00 33.75
2 Haberek, Cork 58 KY 32.09 33.78
3 Otto, Ron 59 KY NT 35.55

Event 22 Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Morgan, John 58 KY 25.00 30.12
2 Otto, Ron 59 KY NT 32.06

Event 22 Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Pearl, Stephen 68 KY NT 33.50

Event 22 Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Stewart, Ken 75 OH NT 49.78

Event 22 Men 95 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Hall, Howard 95 KY NT 1:10.67

Event 24 Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Frayne, Anne 61 OH NT 1:50.40
54.94 1:50.40

Event 24 Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Mouch, Brian 59 OH 1:30.00 1:23.32
41.40 1:23.32
2 Otto, Ron 59 KY NT 1:42.63
49.56 1:42.63

Event 24 Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Stewart, Ken 75 OH NT 2:22.04
1:08.90 2:22.04

Event 26 Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Morgan, John 58 KY NT 41.67
2 Otto, Ron 59 KY NT 44.71
3 McKnight, Steve 57 KY NT 51.26

Event 26 Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Stewart, Ken 75 OH NT 1:14.97

Event 26 Men 95 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Hall, Howard 95 KY NT 1:38.63

Event 28 Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Frayne, Anne 61 OH NT 8:28.77
47.39 1:37.74 2:28.32 3:19.60 4:10.29 5:01.50 5:53.23 6:45.61
7:38.10 8:28.77

Event 28 Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Club Seed Finals
===============================================================================
1 Byrne, John 59 KY 7:35.00 8:11.97
44.01 1:35.32 2:26.52 3:16.18 4:05.03 4:54.78 5:44.63 6:34.54
7:24.50 8:11.97



Shuffleboard   Frankfort YMCA
Singles
Men
60-64  1 Tony Collins   2  Lynn White
65-69  1 David Cramer  2 Mike Nelekoma
70-74  1 Bob Stacey
75-79  1 Ken Stewart  2  Ben Burrows
95-99  1 Howard Hall
Women Singles
60-64 1 Gwen Williams  2 Carlene Reyna
70-74 1 Susan Conner
80-84 1 Mabel Forman
90-94 1 Jean Brown

Doubles
50-54  1 Tom Lemaster/Tony Collins
60-64  1 Lynn White/Bob Stacey  1 Dave Cramer/ Mike Nelokoma
70-74  1 Susan Conner/Ken Stewart
80-84  1 Mabel Forman/Howard Hall

Racquetball   Kentucky State University Exum Center
50-54 Doubles  1  Eddie Pearson/Tom Lemaster
55-59 Doubles  1 Thom Bain/Mark Wilhoite

Singles
50-54 1 Eddie Pearson  2 Tom Lemaster 
55-59 1 Mark Wilhoite
60-64 1 Jeff Heath  2 Lynn White
65-69 1 Thom Bain
55-59 Women Singles 1 Peggy Stephens

Pickleball  Double Elimination        Kentucky State University Exum Center
Singles
Women
Phyllis Reisgeis over Susan Conner 11-6, 6-11, 11-2
Brenda Wells over   Susan Conner  11-8,  11-7
65-69 1 Brenda Wells
70-74 1 Susan Conner
75-79 1 Phyllis Reisgeis

55-59  Mark McCallister over  Steve McKnight  11-1, 11-5
1 Mark McCallister
2 Steve McKnight

Robert Shull over Lynn White  11-7, 11-7
60-64 1 Lynn White
75-79 1 Robert Shull

65-69
John Wells over Mike Nelekoma  11-2, 11-1
Wells over Jim Cook 11-7, 11-1
Cook over Nelekoma  11-0, 11-3
Cook  over Wells  11-6, 12-10
1 Jim Cook
1 John Wells
3 Mike Nelekoma

70-74
Rodney Hartzler over George Reynolds  11-2, 11-3
1 Rodney Hartzler
2 George Reynolds

Mixed Doubles
50-54
Laura DeCinque/Mark McCallister over Maggie Garrison/Steve Auvenshire  11-4, 11-6
Becky Beekman/Mark Wells over Debbie Messer/Jerry Groce  11-4, 11-6
DeCinque/McCallister over Beekman/Wells   11-9, 11-2
Messer/Groce over Garrison/Auvenshire  11-8,  11-3
Groce/Messer over Beekman/Wells  11-7, 11-7
DeCinque/McCallister over Groce/Messer  13-11,  11-0
1 Laura DeCinque/Mark McCallister
2 Jerry Groce/Debbie Messer
3 Becky Beekman/Mark Wells
4 Maggie Garrison/Steve Auvenshire

55-59, 60-64, 70-74
Teresa Schmonsky/Steve McKnight over Bob Stacey/Susan Conner  11-6, 9-11, 11-4
McKnight/Schmonsky over Tony Collins/Von Macklin    6-11, 11-8, 11-5
Collins/Macklin over Stacey/Conner  11-5, 11-4
Macklin/Collins over McKnight/Schmonsky  10-12, 11-7, 11-5    15-10 Tiebreaker
55-59 1 Teresa Schmonsky/Steve McKnight
60-64 1 Von Macklin/Tony Collins
70-74 1 Bob Stacey/Susan Conner

65-69
Brenda Wells/John Wells over Julia Hurst/George Reynolds  11-9, 11-3
Gena Lilly/Randy Lilly(OH) over Wells/Wells  11-3, 11-4
Hurst/Reynolds over Wells/Welss  11-5, 7-11, 11-6
Lilly/Lilly over Hurst/Reynolds  11-1, 11-3
1 Gena Lilly/Randy Lilly(OH)
2 Julia Hurst/George Reynolds
3 Brenda Wells/John Wells 

Women 60-64 Doubles
Donna Luther/Von Mackin over Pat Klinglesmith/Susan Conner  11-8, 11-5
Julie Hurst/Terry Schmonsky over Luther/Macklin  11-9,  11-7
Luther/Macklin over Klinglesmith/Conner
Hurst/Schmonsky over Luther/Macklin   11-5, 12-10
1 Hurst/Schmonsky  2 Luther/Macklin   3  Klinglesmith/Conner

Women 50-54, 65-69, 70-74 Doubles
Laura DeCinque/Brenda McCray over Becky Beekman/Debbie Messer  11-7, 11-4
Carol Haynes/Virginia Stewart over Susan Rhoden/K Kai Ruckstuhl  10-0, 11-1
Beekman/Messer over Haynes/Stewart  11-4, 11-1
Beekman/Messer over McCray/DeCinque   11-3, 11-7
Susan Rhoden/K Kai Ruckstuhl over DeCinque/McCray 11-6, 3-11, 13-11
Beekman/Messer over Susan Rhoden/K Kai Ruckstuhl   11-6, 11-6

Women  50-54 Doubles  1 Laura DeCinque/Brenda McCray   2 Becky Beekman/Debbie Messer
Women  65-69 Doubles  1 Susan Rhoden/K Kai Ruckstuhl (TN)
Women  70-74 Doubles  1 Carol Haynes/Virginia Stewart

Men 50-54  1 Rick Potter/Jerry Groce   2 Tom Lemaster(OH)/Lynn White  2 Steve Auvenshire/Kevin Garrison
Rick Potter/Jerry Groce over Steve Auvenshire/Kevin Garrison 11-2, 11-1
Potter/Groce over Tom Lemaster/Lynn White 11-5, 11-5
Lemaster/White over Auvenshire/Garrison 11-3, 11-4
Potter/Groce over Lemaster/White  11-2, 11-5

Men 55-59  1 Steve McKnight/John Morgan
Men 60-64  1 Niles Cline/Dennis Sweeney(FL)  1 Tony Collins/Mike Nelekoma
Cline/Sweeney over Collins/Nelekoma  11-6, 11-3
Cline/Sweeney over McKnight/Morgan 11-0, 11-0
Collins/Nelekoma over McKnight/Sweeney  11--9, 11-, 12-10
Cline/Sweeney over Collins/Nelekoma  11-6, 11-6

Men 65-69 Doubles   1 Robert Glass/Rodney Hartzler  2 Larry Bishop/Buddy Renaker  3 Bill Rasinen/Fred O'Bryan
Robert Glass/Rodney Hartzler over Larry Bishop/Buddy Renaker  12-10, 11-9
Glass/Hartzler over Bill Rasinen/Fred O'Bryan  11-, 11-0
Bishop/Renaker over Rasinen/O'Bryan 11-1, 11-0
Bishop/Renaker over Glass Hartzler  11-8,  3-11, 12-10
Glass/Hartzler over Bishop/Renaker  11-7, 11-7

Men 70-74 Doubles  1 Oliver/Hamilton(OH)    1 Poe/Vance  2  Stacey/Salyer
Wayne Poe/Kevin Vance over Bob Stacey/Tom Salyer  9-11, 11-8, 11-0
Poe/Vance over Larry Oliver/Paul Hamilton 11-9, 11-7
Oliver/Hamilton over Stacey/Salyer  11-7, 11-8
Oliver/Hamilton(OH) over Poe/Vance  15-11               

Badminton   Kentucky State University Exum Center
Singles
Bill Rasinen  21  Fred O'Bryan  14
Ken Stewart 21  Bill Rasinen  7
Bill Rasinen  21   Laura DeCinque  8

Medals
Singles
50-54 Women  1  Laura DeCinque
65-69 Men  1 Bill Rasinen
75-79 Men  1 Fred O'Bryan

Doubles
70-74 Men  1 Ken Stewart & Fred O'Bryan

Mixed Doubles 50-54  1  Laura DeCinque & Fred O'Bryan


Table Tennis   Castlewood Park, Lexington
Singles
50-54 Men  1 Dennis Durst
55-59 Men  1 Tim Elam  2 John Morgan  3 Steve McKnight
60-64 Men  1 Joe Bowsher  2 Bob Closs
65/-69 Men  1 Tony Albrecht  2 Mike Clevenger
70-74 Men  1 Tom Salyer  2  John Boso

Men's Doubles
50-54 1 Dennis Durst/Mike Clevenger
55-59 1 Tim Elam/Joe Bowsher  2 Steve McKnight/John Morgan
60-64 1 Joe Bowsher/Bob Closs
65-69 1 Tom Salyer/Tony Albrecht


   2015 Kentucky Senior Games 5K- 9/11/2015                    
                                                               
                                                       
Event 33  W55 5000 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Peggy Gould              W57 KY                             30:36.84   2
  2 Karen Wilson             W57 KY                             39:12.44   4
  3 Sandra Fulk               W59 OH                           1:02:09.00   4
 
Event 33  W60 5000 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Lona Stewart              W62 OH                             31:38.26   3
  2 Martha Baker             W63 KY                             41:49.95   4
 
Event 33  W65 5000 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Terry Foody                W67 KY                             31:14.22   3
  2 Catherine Bishop         W66 KY                             41:53.32   4
 
Event 33  M50 5000 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
   1 Harper Smith             M54  KY                            29:07.77   2
 
Event 33  M60 5000 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
   1 Sam Baker                M60 KY                             38:16.71   4
 
Event 33  M65 5000 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
   1 Charles Bishop             M66 KY                             24:45.58   1
   2 David Cramer              M65 OH                             25:39.98   1
   3 Murray Cleveland         M67 KY                             29:32.57   2
   4 Ambrose Wilson           M65 KY                             39:33.31   4


Horseshoes
John Novak  15  Frank Miklavcic  11
Ben Burrows  33  Frank Miklavcic  7
Susan Conner 21  Howard Hall  5
Hoy Gregory  39   Ben Burrows  33

Medals
70-74 Women 1 Susan Conner
65-69 Men  1 John Novak   2 Frank Miklavcic
70-74 Men  1 Hoy Gregory
75-79 Men  1 Ben Burrows
95-99 Men  1 Howard Hall


Kentucky Senior Games Cross Country
 
Event 31  W55 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                             Finals 
================================================================================
Results - Women 55
  1  5762 Wilson, Karen      W57 KY                             16:29.95 
 
Event 31  W65 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                             Finals 
================================================================================
Results - Women 65
  1  5758 Foody, Terry       W67 KY                               10:13.42 
  2  5755 Bishop, Catherine  W66 KY                             16:29.77 
 
Event 31  M55 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                             Finals 
================================================================================
Results - Men 55
  1  5764 Adkisson, Steve    M57 KY                              5:42.64 
 
Event 31  M65 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                             Finals 
================================================================================
Results - Men 65
  1  5767 Bishop, Charles    M66 KY                                 8:45.50 
  2  5796 Wilson, Ambrose    M65 KY                             16:10.00  

Golf
75-79 Women 1 Laverne Cox 104
70-74 Women 1 Virginia Stewart 110
60-64 Women 1 Pat Klinglesmith 86 2 Von Macklin 99 3 Leslie Selden 111
55-59 Women 1 Teresa Prather 79
80-84 Men 1 James Paull 87
70-74 Men 1 Eugene Van Stone(Indiana) 79 2 Fred Shatzer(1st KY) 82
65-69 Men 1 John Younce 71
60-64 Men 1 John Ellis 77 2 Thomas Wright 80
50-54 Men 1 Lawrence Gamby(Ohio) 88


CYCLING RESULTS August 30, 2015

Event 1 W55 5000 Meter Run CYCLING TIME
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
Finals
1 966 Halecky, Bena W57 KY 7:37.60 Gold

Event 1 W60 5000 Meter Run CYCLING TIME
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Selden, Leslie W61 KY 7:56.60 Gold

Event 1 W65 5000 Meter Run CYCLING TIME
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Peters, Susan W65 IN 8:48.50 Gold
2 Reynolds, Mary W69 IN 10:26.70 Silver

Event 1 M50 5000 Meter Run CYCLING TIME
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Wimberg, Peter M53 OH 6:34.00 Gold
2 Ellinger, Charles M51 KY 7:11.40 Gold
3 Rogers, Gary M54 KY 7:17.30 Silver
4 Napier, Bubby M52 KY 7:32.00 Bronze

Event 1 M55 5000 Meter Run CYCLING TIME
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Whitlock, Roger M55 KY 7:01.70 Gold
2 Blevins, Jeffrey M59 KY 7:23.40 Silver

Event 1 M60 5000 Meter Run CYCLING TIME
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Hatch, Donald M63 KY 7:01.80 Gold
2 Evans, Jack M62 KY 7:05.20 Silver
3 Moore, David M61 KY 7:07.80 Bronze
4 Dallman, John M63 OH 7:14.60
5 Copeland, Michael M64 KY 9:46.00

Event 1 M65 5000 Meter Run CYCLING TIME
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Lawther, Greg M65 KY 7:42.10 Gold
2 Davis, George M67 IN 7:51.80 Silver
3 Ortega, Richard M67 KY 9:09.30 Silver
4 Crider, William M69 OH 9:50.80

Event 1 M70 5000 Meter Run CYCLING TIME
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Millmier, John M72 KY 9:10.00 Gold
2 Simpson, Henry M74 KY 12:39.50 Silver

Event 1 M75 5000 Meter Run CYCLING TIME
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Holland, Julian M76 OH 8:51.00 Gold
2 Zwick, David M76 KY 9:27.00 Gold
3 Perior, Gary M77 KY 9:39.10 Silver

Event 2 W55 10000 Meter Run CYCLING 10K
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 966 Halecky, Bena W57 KY 16:35.50 Gold

Event 2 W60 10000 Meter Run CYCLING 10K
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Selden, Leslie W61 KY 17:36.10 Gold

Event 2 W65 10000 Meter Run CYCLING 10K
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Peters, Susan W65 IN 19:14.10 Gold
2 Reynolds, Mary W69 IN 23:29.20 Silver

Event 2 M50 10000 Meter Run CYCLING 10K
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Wimberg, Peter M53 OH 13:47.70 Gold
2 Rogers, Gary M54 KY 16:08.80 Gold
3 Napier, Bubby M52 KY 16:28.90 Silver

Event 2 M55 10000 Meter Run CYCLING 10K
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Whitlock, Roger M55 KY 15:25.20 Gold
2 Blevins, Jeffrey M59 KY 15:48.30 Silver
3 McCaslin, Dan M56 KY 17:09.90 Bronze

Event 2 M60 10000 Meter Run CYCLING 10K
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Evans, Jack M62 KY 15:12.20 Gold
2 Moore, David M61 KY 15:27.40 Silver
3 Hatch, Donald M63 KY 15:32.50 Bronze
4 Dallman, John M63 OH 15:37.60
5 Copeland, Michael M64 KY 22:31.40

Event 2 M65 10000 Meter Run CYCLING 10K
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Lawther, Greg M65 KY 16:28.10 Gold
2 Davis, George M67 IN 17:20.80 Silver
3 Ortega, Richard M67 KY 20:24.30 Silver
4 Crider, William M69 OH 20:42.90

Event 2 M70 10000 Meter Run CYCLING 10K
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Millmier, John M72 KY 17:36.60 Gold
2 Simpson, Henry M74 KY 26:35.10 Silver

Event 2 M75 10000 Meter Run CYCLING 10K
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Holland, Julian M76 OH 18:41.50 Gold
2 Zwick, David M76 KY 20:01.20 Gold
3 Perior, Gary M77 KY 21:20.80 Silver



Event 3 W60 20000 Meter Run CYCLING 20K Senior
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
Finals
1 Selden, Leslie W61 KY 34:52.10 Gold
28:42.1 (28:42.1) 34:52.1 (6:10.1)

Event 3 M50 20000 Meter Run CYCLING 20K Senior
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Ellinger, Charles M51 KY 34:11.20 Gold
28:40.8 (28:40.8) 34:11.2 (5:30.5)
2 Kuykendall, Dave M54 IN 34:18.50 Silver
28:40.1 (28:40.1) 34:18.5 (5:38.4)
3 Napier, Bubby M52 KY 34:20.70 Silver
28:41.5 (28:41.5) 34:20.7 (5:39.3)
4 Rogers, Gary M54 KY 34:32.60 Bronze
28:39.9 (28:39.9) 34:32.6 (5:52.8)

Event 3 M55 20000 Meter Run CYCLING 20K Senior
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Todhunter, Roger M56 KY 34:20.00 Gold
28:41.2 (28:41.2) 34:20.0 (5:38.9)
2 Blevins, Jeffrey M59 KY 34:21.00 Silver
28:39.7 (28:39.7) 34:21.0 (5:41.4)
3 Whitlock, Roger M55 KY 34:23.90 Bronze
28:39.5 (28:39.5) 34:23.9 (5:44.5)
4 McCaslin, Dan M56 KY 36:29.10
29:26.5 (29:26.5) 36:29.1 (7:02.7)

Event 3 M60 20000 Meter Run CYCLING 20K Senior
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Evans, Jack M62 KY 34:16.10 Gold
28:41.8 (28:41.8) 34:16.1 (5:34.4)
2 Hatch, Donald M63 KY 34:27.30 Silver
28:40.4 (28:40.4) 34:27.3 (5:46.9)

Event 3 M65 20000 Meter Run CYCLING 20K Senior
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Lawther, Greg M65 KY 34:23.00 Gold
28:42.4 (28:42.4) 34:23.0 (5:40.6)
2 Davis, George M67 IN 34:23.40 Silver
28:41.8 (28:41.8) 34:23.4 (5:41.7)
3 Ortega, Richard M67 KY 42:43.80 Silver
34:19.4 (34:19.4) 42:43.8 (8:24.4)
4 Crider, William M69 OH 43:32.80
34:19.7 (34:19.7) 43:32.8 (9:13.1)

Event 3 M70 20000 Meter Run CYCLING 20K Senior
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Millmier, John M72 KY 35:25.10 Gold
28:43.0 (28:43.0) 35:25.1 (6:42.2)

Event 3 M75 20000 Meter Run CYCLING 20K Senior
=======================================================================
Name Age Team Finals
=======================================================================
1 Holland, Julian M76 OH 35:19.60 Gold
28:42.8 (28:42.8) 35:19.6 (6:36.9)
2 Zwick, David M76 KY 45:18.30 Gold
36:05.9 (36:05.9) 45:18.3 (9:12.5)
3 Perior, Gary M77 KY 46:03.90 Silver
35:58.0 (35:58.0) 46:03.9 (10:05.9)


Disc Golf Results
60-64 Women 1 Deb Kuykendall 81
50-54 Men 1 Ricky Spaulding 47 2 Dave Kuykendall 60
60-64 Men 1 Jim Tyler 59 2 Frank Newton 60 2 Patrick Shannon 60
95-99 Men 1 Howard Hall 128


Tennis Results
1 Meg Shonkwiler (55-59) vs Toni Halley(50-54) 6-0, 6-1
2 Lloyd Wehrung(70-74) vs Don Stosberg (70-74) 6-0, 6-1
Lloyd Wehrung (70-74) Willis Mckee(75-79) 6-3, 6-3
70-74 Mens doubles Willis Mckee & Don Stosbert over Lloyd Wehrung & Frank Miklavcic 6-1, 3-6, 1-0 (10-3)
60-64 Doubles
Robert Hellman & Gregg Russell over Carl Clark & Randall Clark 6-3, 6-7, 1-0 (7-2)
Vince Lang & Robert Higgins over Gregg Russell & Robert Hellman
50-54 Mixed Doubles Meg Shonkwiler & Joe Waldron over Toni Halley & Chris Tallon 6-4, 6-3
60-64 Mens Singles
Vince Lang over John Ellis 6-1, 6-1
Robert Higgins over Randall Clark 6-0, 6-1
Gary Wood over Carl Clark 6-1, 6-2
Robert Hellman over Gregg Russell 6-0, 6-0
Robert Hellman over Gary Wood 6-1, 6-2
Gary Wood over Randall Clark 4-6, 6-3, 1-0 (10-3)
Greg Russell over Carl Clark 6-3, 6-1
Vince Lang over Robert Hellman 3-6, 6-2, 1-0 (10-8)

Medals
50-54 Women Toni Halley Gold
555-59 Women Meg Shonkwiler Gold
60-64 Men Vince Lang Gold Robert Hellman Silver
Greg Russell & Gary Wood Bronze
70-74 Men Lloyd Wehrung Gold Don Stosbert Silver
75-79 Men Willis McKee Gold
50-54 Mixed Doubles Meg Shonkwiler & Joe Waldron Gold
Chris Tallon & Toni Halley Silver
60-64 Mens Doubles Vince Lang & Robert Higgins Gold
Gregg Russell & Robert Hellman Silver
Carl Clark & Randall Clark Silver
65-69 Mens Doubles Lloyd Wehrung & Frank Miklavcic
70-74 Mens Doubles Don Stosberg & Willis McKee
Bowling
Women
60-64 1 Karen Cook 132/148/172-452 2 Carlene Reyna 141/145/126-412
70-74 1 Patricia Moss 94/134/115-343
75-79 1 Carolyn Buckner 124/121/153-398

Men
55-59 1 Stanley Stamper 211/178/127-516 2 Steve McKnight 151/155/155-461
70-74 1 Steve Delles 163/140/213-516
80-84 1 Dean Acker 124/176/138-438
90-94 1 Morton Childress 118/124/81-323
95-99 1 Howard Hall 102/115/128-345

Doubles
Men
55-59 1 Stanley Stamper 200/205/226-631 & Steve McKnight 151/213/156-520 Total 1151

Archery Results

Women
Compound Release 60-64 1 Vicki Raymer 819 9x
Recurve 55-59 1 Laura Lesaesser 683 1x

Men
Compound Release 50-54 1 Steve Cissell 852 28x
Compound Release 60-64 1 Gary Raymer 849 21x
Compound Release 65-69 1 Mark Rounds 856 23x
Compound Fingers 65-69 1 Charles May 849 16x
Barebow Recurve 55-59 1 Nick Carty 639 3x