2014 Kentucky Senior Games Complete Results     
** Indicates National Qualifiers

KSG TRACK & FIELD
              Track & Field Frankfort & Lexington Kentucky                              
                                   
Event 3  W50 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1  5521 Byrne, Pam         W51 Kentucky              12:18.62  **
  2  5700 Weisberg, Melanie  W53 Kentucky              12:45.83  **
 
Event 3  W55 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5550 Fearheiley, Shirle W55 Illinois               9:05.13  **
  2  5703 Wilson, Karen      W56 Kentucky              11:16.93  **
  3  5566 Gormley, Nancy     W57 Kentucky              12:51.87  **
 
Event 3  W60 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5606 Main, Elizabeth    W63 Kentucky               9:57.99  **
 
Event 3  W65 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5639 Rawert, Elaine     W65 Indiana               13:03.90  **
 
Event 3  W70 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5573 Higbie, Janet      W73 Indiana               10:42.42  **
  2  5532 Conner, Susan      W72 Kentucky              10:51.67  **
  3  5713 Malone, Jean       W70 Kentucky              13:23.95  **
 
Event 3  M55 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5619 Molnar, Dan        M56 Kentucky               9:39.74  **
 
Event 3  M60 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5625 Norris, Walter     M62 Kentucky               9:29.45  **
  2  5692 Waller, Charles    M63 Kentucky              10:26.21  **
 
Event 3  M65 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5523 Canning, James     M66 Indiana                9:29.45  **
  2  5657 Simpson, Daryl     M67 Kentucky               9:57.99  **
  3  5674 Stross, William    M66 Ohio                  10:30.47  **
 
Event 3  M70 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5718 Blackwell, James   M74 Kentucky               9:57.35  **
  2  5667 Stewart, Ken       M74 Ohio                  12:24.43  **
  3  5628 Parker, Jack       M74 Tennessee             13:35.04  **
 
Event 3  M75 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky              12:50.30  **
 
Event 3  M85 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5501 Adkins, Stanley    M88 Kentucky              12:08.71  **
  2  5721 Baker, Jack        M86 Ohio                  13:25.95  **
 
Event 7  W55 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee                1.00m    3-03.25 **
 
Event 7  W60 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5668 Stewart, Lona      W61 Ohio                     0.97m    3-02.25 **
 
Event 7  W65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia            1.00m    3-03.25 **
  2  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                 0.65m    2-01.50 **
 
Event 7  M50 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5691 Van Fleteren, Bob  M54 Tennessee                1.54m    5-00.50 **
  2  5702 Wiesman, Scott     M51 Kentucky                 1.42m    4-08.00 **
  3  5549 English, Steven    M53 Kentucky                 1.33m    4-04.00 **
  4  5570 Hall, John         M54 Kentucky                 1.30m    4-03.25 **
 
Event 7  M55 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5545 Drollinger, Kennet M59 Indiana                  1.68m    5-06.00 **
  2  5507 Arnold, Stephen    M56 Kentucky                 1.42m    4-07.75 **
  3  5660 Slider, Robert     M57 Kentucky                 1.36m    4-05.50 **
  4  5626 Ostermann, Paul    M59 Ohio                     1.33m    4-04.25 **
 
Event 7  M60 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5561 Geiger, William    M60 Ohio                     1.42m    4-07.75 **
  2  5527 Christoph, Richard M63 Ohio                     1.39m    4-06.75 **
  3  5630 Peterworth, Kennet M64 Kentucky                 1.18m    3-10.50 **
 
Event 7  M65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5654 Sharps, Jim        M69 Virginia                 1.30m    4-03.25 **
  2  5523 Canning, James     M66 Indiana                  1.09m    3-06.75 **
  3  5586 Juett, Robert      M67 Kentucky                 1.06m    3-05.75 **
  4  5637 Rasinen, Bill      M68 Kentucky                 0.91m    2-11.75 **
 
Event 7  M70 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5718 Blackwell, James   M74 Kentucky                 1.30m    4-03.25 **
 
Event 7  M75 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                  1.09m    3-06.75 **
  2  5665 Southerlan, Bob    M76 Tennessee                1.06m    3-05.75 **
 --  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                    NH  **            
 --  5505 Anspach, Stephen   M75 Indiana                     NH  **        
 
Event 7  M80 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5720 Root, Bob          M80 Michigan                 0.94m    3-01.00 **
 
Event 7  M85 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5664 Soller, Richard    M87 Ohio                     0.97m    3-02.25 **
 
Event 9  W50 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5528 Clapp, Patricia    W50 Kentucky                 1.84m    6-00.50 **
 
Event 9  W55 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee                2.63m    8-07.50 **
  2  5566 Gormley, Nancy     W57 Kentucky                 1.84m    6-00.50 **
 
Event 9  W60 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5614 Metcalf, Beverly   W62 Kentucky                 2.77m    9-01.25 **
  2  5668 Stewart, Lona      W61 Ohio                     2.25m    7-04.75 **
 --  5585 Juett, Carolyn     W61 Kentucky                    ND  **
 
Event 9  W65 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia            2.63m    8-07.50 **
  2  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                 1.49m    4-10.75 **
 
Event 9  M50 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5553 Fleder, Adam       M53 Ohio                     5.98m   19-07.50 **
  2  5691 Van Fleteren, Bob  M54 Tennessee                5.22m   17-01.50 **
  3  5680 Thomas, Ken        M50 Ohio                     4.77m   15-07.75 **
 
Event 9  M55 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5578 Jakubowski, Mark   M57 Michigan                 4.41m   14-05.75 **
  2  5507 Arnold, Stephen    M56 Kentucky                 4.39m   14-05.00 **
  3  5660 Slider, Robert     M57 Kentucky                 3.64m   11-11.50 **
  4  5626 Ostermann, Paul    M59 Ohio                     3.59m   11-09.50 **
  5  5641 Remy, Chad         M57 Ohio                     3.42m   11-02.75 
 --  5545 Drollinger, Kennet M59 Indiana                    DNF            
 
Event 9  M60 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5611 McCafferty, Mike   M64 Ohio                     3.91m   12-10.00 **
  2  5547 Ellis, John        M62 Kentucky                 2.97m    9-09.00 **
  3  5630 Peterworth, Kennet M64 Kentucky                 2.96m    9-08.50 **
 
Event 9  M65 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5654 Sharps, Jim        M69 Virginia                 3.94m   12-11.25 **
  2  5531 Coleman, TY        M67 Virginia                 3.51m   11-06.25 **
  3  5523 Canning, James     M66 Indiana                  3.30m   10-10.00 **
  4  5657 Simpson, Daryl     M67 Kentucky                 2.78m    9-01.50 **
  5  5674 Stross, William    M66 Ohio                     2.25m    7-04.75 
  6  5637 Rasinen, Bill      M68 Kentucky                 1.97m    6-05.75 **
 
Event 9  M70 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5648 Schurr, Avital     M73 Kentucky                 3.64m   11-11.50 **
  2  5575 Hood, David        M71 Missouri                 3.50m   11-05.75 **
  3  5667 Stewart, Ken       M74 Ohio                     3.04m    9-11.75 **
  4  5699 Weisberg, Jan      M72 Kentucky                 1.88m    6-02.00 **
 
Event 9  M75 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                  2.75m    9-00.25 **
  2  5665 Southerlan, Bob    M76 Tennessee                2.70m    8-10.25 **
  3  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                 2.09m    6-10.25 **
  4  5505 Anspach, Stephen   M75 Indiana                  1.54m    5-00.75 **
 
Event 9  M80 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5720 Root, Bob          M80 Michigan                 2.78m    9-01.50 **
 
Event 9  M85 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5664 Soller, Richard    M87 Ohio                     2.69m    8-10.00 **
  2  5721 Baker, Jack        M86 Ohio                     1.58m    5-02.25 **
 
Event 9  M90 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5569 Hall, Howard       M94 Kentucky                 1.74m    5-08.50 **
 
Event 11  W50 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5528 Clapp, Patricia    W50 Kentucky                 6.21m   20-04.50 **
 
Event 11  W55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5576 Hunter, Wanda      W57 Ohio                     9.90m   32-05.75 **
  2  5709 Yaden, Andrea      W58 Kentucky                 7.26m   23-10.00 **
  3  5566 Gormley, Nancy     W57 Kentucky                 5.76m   18-10.75 **
  4  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee                5.32m   17-05.50 **
 
Event 11  W60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
=========93=================================================================
  1  5605 MACKLIN, Von       W63 Kentucky                 8.02m   26-03.75 **
  2  5689 Uible, Barbara     W63 Florida                  7.27m   23-10.25 **
  3  5668 Stewart, Lona      W61 Ohio                     5.67m   18-07.25 **
 
Event 11  W65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia            6.96m   22-10.00 **
  2  5597 Leaf, Linda        W67 Kentucky                 6.10m   20-00.25 **
  3  5687 Tretter, Barbara   W67 Kentucky                 5.99m   19-08.00 **
  4  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                 5.80m   19-00.50 **
  5  5617 Minnick, Marilyn   W67 Kentucky                 5.68m   18-07.75 **
 
Event 11  W70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5708 Wyatt, Cindy       W70 Ohio                     9.28m   30-05.50 **
  2  5587 Kelly, Mary        W74 Tennessee                6.07m   19-11.00 **
  3  5643 Robinson, Mary     W72 Ohio                     5.69m   18-08.00 **
  4  5713 Malone, Jean       W70 Kentucky                 4.11m   13-06.00 **
 
Event 11  W85 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5707 Wyatt, Cathern     W88 Kentucky                 4.62m   15-02.00 **
 
Event 11  M50 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5574 Himes, Stacy       M52 Indiana                 12.66m   41-06.50 **
  2  5584 Jones, Phillip     M53 Tennessee               12.16m   39-10.75 **
  3  5598 Lee, Anthony       M53 Indiana                 10.67m   35-00.25 **
  4  5570 Hall, John         M54 Kentucky                10.30m   33-09.50 **
  5  5634 Porter, Phillip    M52 Tennessee                8.22m   26-11.75 
  6  571**5 McCoy, Larry       M52 Kentucky                 6.17m   20-03.00 **
 
Event 11  M55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5548 Embry, William     M57 Missouri                12.00m   39-04.50 **
  2  5516 Brown, Jeff        M58 Pennsylvania            10.83m   35-06.50 **
  3  5622 Muth, John         M55 Kentucky                10.17m   33-04.50 **
 
Event 11  M60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5623 Myers, Joseph      M62 Tennessee               15.08m   49-05.75 **
  2  5607 Malan, Greg        M61 Illinois                12.84m   42-01.50 **
  3  5604 MACKERSIE, John    M61 Tennessee               12.19m   40-00.00 **
  4  5642 Renner, Wayne      M62 Ohio                    10.86m   35-07.75 **
  5  5656 Shidal, Steve      M60 Kentucky                10.76m   35-03.75 **
  6  5630 Peterworth, Kennet M64 Kentucky                 7.88m   25-10.25 **
 
Event 11  M65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5519 Butzin, William    M67 Ohio                     8.45m   27-08.75 **
  2  5637 Rasinen, Bill      M68 Kentucky                J8.45m   27-08.75 **
  3  5624 Nigh, Phil         M68 Indiana                  7.74m   25-04.75 **
  4  5542 Davies, Simeon     M66 Kentucky                 7.32m   24-00.25 **
  5  5586 Juett, Robert      M67 Kentucky                 6.43m   21-01.25 **
 
Event 11  M70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5635 Puddy, Robert      M72 Georgia                 12.11m   39-08.75 **
  2  5672 Strader, Randy     M71 Ohio                    10.36m   34-00.00 **
  3  5514 Bourn, John        M72 Illinois                10.25m   33-07.50 **
  4  5678 Sweet, Palmer      M71 Virginia                 9.18m   30-01.50 **
  5  5543 Dawson, John       M72 Tennessee                9.10m   29-10.25 
  6  5620 Moncrief, William  M70 Missouri                 8.78m   28-09.75 
  7  5688 Tuttle, Allen      M71 Ohio                     7.04m   23-01.25 
  8  5610 Matthews, John     M71 Kentucky                 7.00m   22-11.75 **
 
Event 11  M75 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5661 Small, Ronald      M76 Ohio                    10.30m   33-09.50 **
  2  5696 Ware, Roland       M78 Tennessee                9.61m   31-06.50 **
  3  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                  8.02m   26-03.75 **
  4  5609 Marttinen, Risto   M75 Kentucky                 7.68m   25-02.50 **
  5  5621 Murphy, Pat        M75 Tennessee                7.20m   23-07.50 
  6  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                 7.04m   23-01.25 **
  7  5665 Southerlan, Bob    M76 Tennessee                5.93m   19-05.50 
 
Event 11  M80 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5651 Sechrist, Thomas   M83 Indiana                  3.57m   11-08.50 **
 
Event 11  M85 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5721 Baker, Jack        M86 Ohio                     6.24m   20-05.75 **
 
Event 13  W50 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5528 Clapp, Patricia    W50 Kentucky                14.31m      46-11 **
 
Event 13  W55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5576 Hunter, Wanda      W57 Ohio                    24.29m      79-08 **
  2  5591 Klaus, Pat         W55 Ohio                    21.10m      69-03 **
  3  5709 Yaden, Andrea      W58 Kentucky                15.99m      52-05 **
  4  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee               14.36m      47-01 **
  5  5566 Gormley, Nancy     W57 Kentucky                11.66m      38-03 **
 
Event 13  W60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5605 MACKLIN, Von       W63 Kentucky                17.67m      58-00 **
  2  5668 Stewart, Lona      W61 Ohio                    13.20m      43-04 **
  3  5585 Juett, Carolyn     W61 Kentucky                13.19m      43-03 **
  4  5546 Dvorak, Kathleen   W62 Tennessee               12.12m      39-09 **

Event 13  W65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia           18.31m      60-01 **
  2  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                15.04m      49-04 **
  3  5617 Minnick, Marilyn   W67 Kentucky                12.83m      42-01 **
  4  5687 Tretter, Barbara   W67 Kentucky                 7.43m      24-04 **
 
Event 13  W70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5708 Wyatt, Cindy       W70 Ohio                    22.72m      74-06 **
  2  5587 Kelly, Mary        W74 Tennessee               15.36m      50-05 **
  3  5643 Robinson, Mary     W72 Ohio                    13.50m      44-03 **
  4  5713 Malone, Jean       W70 Kentucky                 9.81m      32-02 **
  5  5538 Craycraft, Charlen W73 Kentucky                 7.84m      25-09 **
 
Event 13  W85 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5707 Wyatt, Cathern     W88 Kentucky                 9.93m      32-07 **
 
Event 13  M50 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5574 Himes, Stacy       M52 Indiana                 44.33m     145-05 **
  2  5584 Jones, Phillip     M53 Tennessee               34.84m     114-04 **
  3  5598 Lee, Anthony       M53 Indiana                 32.26m     105-10 **
  4  5570 Hall, John         M54 Kentucky                28.56m      93-08 **
  5  5634 Porter, Phillip    M52 Tennessee               25.28m      82-11 
  6  5715 McCoy, Larry       M52 Kentucky                13.25m      43-06 **
 
Event 13  M55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5516 Brown, Jeff        M58 Pennsylvania            37.48m     122-11 **
  2  5548 Embry, William     M57 Missouri                36.11m     118-06 **
  3  5622 Muth, John         M55 Kentucky                30.32m      99-06 **
  4  5578 Jakubowski, Mark   M57 Michigan                28.13m      92-03 **
 
Event 13  M60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5623 Myers, Joseph      M62 Tennessee               41.20m     135-02 **
  2  5607 Malan, Greg        M61 Illinois                40.28m     132-02 **
  3  5656 Shidal, Steve      M60 Kentucky                37.54m     123-02 **
  4  5522 Bzibziak, Raymond  M60 New York                37.32m     122-05 **
  5  5642 Renner, Wayne      M62 Ohio                    36.33m     119-02 
  6  5604 MACKERSIE, John    M61 Tennessee               33.44m     109-08 
  7  5630 Peterworth, Kennet M64 Kentucky                25.66m      84-02 **
  8  5547 Ellis, John        M62 Kentucky                25.01m      82-01 **
 
Event 13  M65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5519 Butzin, William    M67 Ohio                    31.87m     104-07 **
  2  5637 Rasinen, Bill      M68 Kentucky                25.01m      82-01 **
  3  5624 Nigh, Phil         M68 Indiana                 23.17m      76-00 **
  4  5674 Stross, William    M66 Ohio                    22.03m      72-03 **
  5  5586 Juett, Robert      M67 Kentucky                19.20m      63-00 **
  6  5712 Ivory, Craig       M68 Kentucky                17.41m      57-01 **
 
Event 13  M70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5635 Puddy, Robert      M72 Georgia                 35.08m     115-01 **
  2  5514 Bourn, John        M72 Illinois                31.61m     103-08 **
  3  5678 Sweet, Palmer      M71 Virginia                25.02m      82-01 **
  4  5562 Giancola, Mel      M72 Kentucky                24.02m      78-10 **
  5  5672 Strader, Randy     M71 Ohio                    23.47m      77-00 
  6  5543 Dawson, John       M72 Tennessee               20.38m      66-10 
  7  5620 Moncrief, William  M70 Missouri                18.80m      61-08 
  8  5610 Matthews, John     M71 Kentucky                18.72m      61-05 **
  9  5688 Tuttle, Allen      M71 Ohio                    18.53m      60-09 
 
Event 13  M75 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5661 Small, Ronald      M76 Ohio                    27.82m      91-03 **
  2  5621 Murphy, Pat        M75 Tennessee               23.26m      76-04 **
  3  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                 23.18m      76-00 **
  4  5609 Marttinen, Risto   M75 Kentucky                23.15m      75-11 **
  5  5665 Southerlan, Bob    M76 Tennessee               22.75m      74-08 
  6  5696 Ware, Roland       M78 Tennessee               21.21m      69-07 
  7  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                16.44m      53-11 **
 
Event 13  M80 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5651 Sechrist, Thomas   M83 Indiana                 21.15m      69-05 **
 
Event 13  M85 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5721 Baker, Jack        M86 Ohio                    12.30m      40-04 **
 
Event 13  M90 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5569 Hall, Howard       M94 Kentucky                 7.95m      26-01 **
 
Event 14  W50 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5528 Clapp, Patricia    W50 Kentucky                18.17m      59-07 **
 
Event 14  W55 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5709 Yaden, Andrea      W58 Kentucky                15.72m      51-07 **
  2  5566 Gormley, Nancy     W57 Kentucky                 8.77m      28-09 **
  3  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee                7.99m      26-02 **
 
Event 14  W60 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5605 MACKLIN, Von       W63 Kentucky                11.32m      37-02 **
 
Event 14  W65 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia           16.51m      54-02 **
  2  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                13.07m      42-10 **
 --  5597 Leaf, Linda        W67 Kentucky                  FOUL            
 **
Event 14  W70 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5587 Kelly, Mary        W74 Tennessee               18.17m      59-07 **
 
Event 14  M50 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5574 Himes, Stacy       M52 Indiana                 38.94m     127-09 **
  2  5716 Lawson, Rob        M50 South Carolina          33.06m     108-05 **
  3  5570 Hall, John         M54 Kentucky                20.13m      66-00 **
  4  5634 Porter, Phillip    M52 Tennessee                8.69m      28-06 **
 
Event 14  M55 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5516 Brown, Jeff        M58 Pennsylvania            35.57m     116-08 **
  2  5641 Remy, Chad         M57 Ohio                    23.49m      77-01 **
 
Event 14  M60 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5604 MACKERSIE, John    M61 Tennessee               38.57m     126-06 **
  2  5623 Myers, Joseph      M62 Tennessee               37.54m     123-02 **
  3  5642 Renner, Wayne      M62 Ohio                    32.88m     107-10 **
  4  5522 Bzibziak, Raymond  M60 New York                32.74m     107-05 **
 
Event 14  M65 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5519 Butzin, William    M67 Ohio                    27.07m      88-10 **
  2  5637 Rasinen, Bill      M68 Kentucky                24.74m      81-02 **
 
Event 14  M70 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5514 Bourn, John        M72 Illinois                36.59m     120-00 **
 --  5610 Matthews, John     M71 Kentucky                  FOUL            
 **
Event 14  M75 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5661 Small, Ronald      M76 Ohio                    28.25m      92-08 **
  2  5665 Southerlan, Bob    M76 Tennessee               20.40m      66-11 **
  3  5621 Murphy, Pat        M75 Tennessee               16.02m      52-07 **
  4  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                11.61m      38-01 **
  5  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                 10.89m      35-09 
 
Event 14  M85 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5721 Baker, Jack        M86 Ohio                    10.11m      33-02 **
 
Event 15  W50 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5528 Clapp, Patricia    W50 Kentucky                 6.24m   20-05.75** 
 
Event 15  W55 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee                6.35m   20-10.00 **
 
Event 15  W65 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia            5.63m   18-05.75 **
  2  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                 3.70m   12-01.75 **
 
Event 15  W70 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5538 Craycraft, Charlen W73 Kentucky                 1.28m    4-02.50 **
 
Event 15  M50 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5517 Bunker, Donald     M54 Ohio                    11.13m   36-06.25 **
  2  5691 Van Fleteren, Bob  M54 Tennessee                9.79m   32-01.50 **
 
Event 15  M55 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5507 Arnold, Stephen    M56 Kentucky                 9.46m   31-00.50 **
  2  5660 Slider, Robert     M57 Kentucky                 8.02m   26-03.75 **
  3  5626 Ostermann, Paul    M59 Ohio                     7.07m   23-02.50 **
 
Event 15  M65 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5654 Sharps, Jim        M69 Virginia                 9.16m   30-00.75 **
  2  5541 Daniels, Michael   M65 Ohio                     8.21m   26-11.25 **
  3  5531 Coleman, TY        M67 Virginia                 6.79m   22-03.50 **
  4  5529 Clark, Bob         M65 Pennsylvania             6.72m   22-00.75 **
 
Event 15  M70 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5699 Weisberg, Jan      M72 Kentucky                 4.54m   14-10.75 **
 
Event 15  M75 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                  6.22m   20-05.00 **
  2  5665 Southerlan, Bob    M76 Tennessee                5.77m   18-11.25 **
  3  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                 5.24m   17-02.25 **
 
Event 15  M80 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5720 Root, Bob          M80 Michigan                 4.85m   15-11.00 **
 
Event 15  M85 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5721 Baker, Jack        M86 Ohio                     3.33m   10-11.25 **
 
Event 15  M90 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5569 Hall, Howard       M94 Kentucky                 2.72m    8-11.25 **
 
Event 16  W55 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5576 Hunter, Wanda      W57 Ohio                    20.59m      67-07 **
  2  5709 Yaden, Andrea      W58 Kentucky                16.50m      54-02 **
  3  5566 Gormley, Nancy     W57 Kentucky                10.67m      35-00 **
  4  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee               10.39m      34-01 **
 
Event 16  W60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5689 Uible, Barbara     W63 Florida                 17.53m      57-06 **
  2  5577 Jacobs, Kathryn    W62 North Carolina          15.75m      51-08 **
  3  5605 MACKLIN, Von       W63 Kentucky                14.92m      48-11 **
  4  5668 Stewart, Lona      W61 Ohio                    12.54m      41-02 **
  5  5585 Juett, Carolyn     W61 Kentucky                11.41m      37-05 **
  6  5546 Dvorak, Kathleen   W62 Tennessee                8.75m      28-08 
 
Event 16  W65 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia           14.93m      49-00 **
  2  5687 Tretter, Barbara   W67 Kentucky                14.37m      47-02 **
  3  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                13.62m      44-08 **
  4  5597 Leaf, Linda        W67 Kentucky                11.54m      37-10 **
  5  5617 Minnick, Marilyn   W67 Kentucky                 8.41m      27-07 **
 
Event 16  W70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5643 Robinson, Mary     W72 Ohio                    17.26m      56-07 **
  2  5587 Kelly, Mary        W74 Tennessee               13.75m      45-01 **
  3  5713 Malone, Jean       W70 Kentucky                 8.57m      28-01 **
 
Event 16  M50 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5634 Porter, Phillip    M52 Tennessee               24.15m      79-03 **
  2  5570 Hall, John         M54 Kentucky                23.60m      77-05 **
 
Event 16  M55 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5548 Embry, William     M57 Missouri                39.38m     129-02 **
  2  5516 Brown, Jeff        M58 Pennsylvania            37.87m     124-03 **
  3  5704 Wilson, Rodney     M56 Michigan                29.38m      96-05 **
  4  5578 Jakubowski, Mark   M57 Michigan                28.72m      94-03 **
 
Event 16  M60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5640 Ray, Keith         M62 Kentucky                39.29m     128-11 **
  2  5623 Myers, Joseph      M62 Tennessee               36.67m     120-04 **
  3  5642 Renner, Wayne      M62 Ohio                    33.48m     109-10 **
  4  5656 Shidal, Steve      M60 Kentucky                27.89m      91-06 **
  5  5547 Ellis, John        M62 Kentucky                23.79m      78-01 **
  6  5630 Peterworth, Kennet M64 Kentucky                20.10m      65-11 **
 
Event 16  M65 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5669 Stoddard, Sanford  M67 North Carolina          39.38m     129-02 **
  2  5674 Stross, William    M66 Ohio                    24.49m      80-04 **
  3  5513 Bishop, Charles    M65 Kentucky                23.05m      75-07 **
  4  5586 Juett, Robert      M67 Kentucky                21.53m      70-08 **
  5  5519 Butzin, William    M67 Ohio                    19.91m      65-04 
  6  5624 Nigh, Phil         M68 Indiana                 17.54m      57-06 
  7  5637 Rasinen, Bill      M68 Kentucky                13.15m      43-02 **
 
Event 16  M70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5635 Puddy, Robert      M72 Georgia                 31.69m     104-00 **
  2  5533 Connor, Franc P.   M72 Tennessee               26.44m      86-09 **
  3  5678 Sweet, Palmer      M71 Virginia                25.64m      84-01 **
  4  5544 Domahidy, Steve    M74 Missouri                25.55m      83-10 **
  5  5514 Bourn, John        M72 Illinois                24.56m      80-07 
  6  5575 Hood, David        M71 Missouri                24.09m      79-00 
  7  5543 Dawson, John       M72 Tennessee               23.80m      78-01 
  8  5672 Strader, Randy     M71 Ohio                    18.50m      60-08 
  9  5620 Moncrief, William  M70 Missouri                15.95m      52-04 
 10  5610 Matthews, John     M71 Kentucky                15.54m      51-00 **
 
Event 16  M75 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5696 Ware, Roland       M78 Tennessee               29.02m      95-02 **
  2  5661 Small, Ronald      M76 Ohio                    20.31m      66-08 **
  3  5665 Southerlan, Bob    M76 Tennessee               20.08m      65-10 **
  4  5621 Murphy, Pat        M75 Tennessee               17.99m      59-00 **
  5  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                 15.65m      51-04 
  6  5505 Anspach, Stephen   M75 Indiana                 14.95m      49-00 
  7  5609 Marttinen, Risto   M75 Kentucky                14.00m      45-11 **
  8  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                11.97m      39-03 **
 
Event 16  M85 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5721 Baker, Jack        M86 Ohio                    11.29m      37-00 **
 
Event 16  M90 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5569 Hall, Howard       M94 Kentucky                 7.00m      22-11 **
 
Event 17  W55 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee                1.82m    5-11.50 ** 
 
Event 17  W65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia            1.37m    4-06.00 **
 
Event 17  M50 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5563 Gilbert, Dave      M52 Illinois                 3.36m   11-00.25 **
  2  5567 Griner, Jr., Gary  M50 Alabama                 J3.36m   11-00.25 **
  3  5716 Lawson, Rob        M50 South Carolina          J3.36m   11-00.25 **
  4  5691 Van Fleteren, Bob  M54 Tennessee               J3.36m   11-00.25 **
 
Event 17  M55 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5568 Grubb, Jack        M57 Ohio                     3.66m   12-00.00 **
  2  5545 Drollinger, Kennet M59 Indiana                  3.51m   11-06.25 **
  3  5564 Goff, Tracy        M56 Kentucky                 3.36m   11-00.25 **
 
Event 17  M60 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5671 Stover, Tom        M60 Ohio                     3.38m   11-01.00 **
  2  5527 Christoph, Richard M63 Ohio                     3.05m   10-00.00 **
  3  5556 Ford, Joseph       M64 Tennessee                2.75m    9-00.25 **
 
Event 17  M65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5592 Kochert, Dick      M66 Indiana                  3.36m   11-00.25 **
  2  5658 Simpson, Samuel    M66 Kentucky                 2.90m    9-06.25 **
  3  5541 Daniels, Michael   M65 Ohio                     2.75m    9-00.25 **
  4  5513 Bishop, Charles    M65 Kentucky                 2.44m    8-00.00 **
 
Event 17  M70 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5688 Tuttle, Allen      M71 Ohio                     1.43m    4-08.25 **
 
Event 17  M75 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5665 Southerlan, Bob    M76 Tennessee                1.83m    6-00.00 **
  2  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                  1.42m    4-07.75 **
 
Event 17  M80 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  5653 Sharp, John        M80 Indiana                  1.98m    6-06.00 **
  1  5720 Root, Bob          M80 Michigan                 1.98m    6-06.00 **
 
Event 20  W50 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5528 Clapp, Patricia    W50 Kentucky                 10.54 ** 
  2  5615 Meyer, Roberta     W50 Kentucky                 11.39  **
 
Event 20  W55 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5518 Burda, Deborah     W56 Kentucky                  8.08   1 ** 
  2  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee                 9.63   1 **
  3  5566 Gormley, Nancy     W57 Kentucky                 11.07   2 **
  4  5703 Wilson, Karen      W56 Kentucky                 13.21   1 **
 
Event 20  W60 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5614 Metcalf, Beverly   W62 Kentucky                  9.04   2 **
  2  5668 Stewart, Lona      W61 Ohio                      9.71   2 **
 
Event 20  W65 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia             9.96   2 **
  2  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                 13.95   2 **
 
Event 20  W70 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5643 Robinson, Mary     W72 Ohio                      9.66  **
  2  5538 Craycraft, Charlen W73 Kentucky                 14.88  **
 
Event 20  M50 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5717 Stuart, Rohan      M53 Georgia                   6.72   8 ** 
  2  5680 Thomas, Ken        M50 Ohio                      6.73   8 **
  3  5515 Brickner, Dennis   M51 Ohio                      6.95   8 **
  4  5714 Bowen, Charles     M54 Kentucky                  7.05   8 **
  5  5716 Lawson, Rob        M50 South Carolina            7.07   8 
  6  5691 Van Fleteren, Bob  M54 Tennessee                 7.11   8 
  7  5685 Thurman, Lindsey   M54 Kentucky                  7.52   8 **
  8  5508 Austin, Jon        M54 Ohio                      7.55   8 
  9  5719 Vanderoort, Jacob  M54 Kentucky                  7.72   7 **
 
Event 20  M55 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5652 Shaffer, Daniel    M57 Ohio                      7.46   7 **
  2  5618 Moll, Mike         M58 Kentucky                  7.52   6 **
  3  5660 Slider, Robert     M57 Kentucky                  7.61   6 **
  4  5578 Jakubowski, Mark   M57 Michigan                  7.63   7 **
  5  5589 Kirkpatrick, Josep M58 Kentucky                  7.64   9 **
  6  5504 Allen, Jackie      M58 Tennessee                 7.68   6 
  7  5509 Bailey, Robin      M58 Indiana                   7.71   6 
  8  5588 Kile, Robert       M56 Ohio                      7.83   6 
  9  5626 Ostermann, Paul    M59 Ohio                      7.87   7 
 10  5704 Wilson, Rodney     M56 Michigan                  7.92   7 
 11  5659 Siu, Hao-Ming      M59 Kentucky                  8.17   6 **
 12  5600 Lewis, Jim         M57 Kentucky                  8.19   7 
 13  5641 Remy, Chad         M57 Ohio                      9.01   7 
 
Event 20  M60 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5646 Schmanski, David   M60 Tennessee                 7.28   6 **
  2  5650 Sebree, Clarence   M60 Indiana                   7.41   5 **
  3  5656 Shidal, Steve      M60 Kentucky                  7.45   5 **
  4  5593 Kucherawy, David   M62 Pennsylvania              7.78   5 **
  5  5561 Geiger, William    M60 Ohio                      8.37   7 
  6  5547 Ellis, John        M62 Kentucky                  8.85   5 **
 
Event 20  M65 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5572 Hathcock, Lloyd    M67 Ohio                      8.02   4 **
  2  5645 Sanders, John      M69 Ohio                      8.28   4 **
  3  5580 Javor, Ken         M65 Ohio                      8.49   4 **
  4  5531 Coleman, TY        M67 Virginia                 J8.49   4 **
  5  5654 Sharps, Jim        M69 Virginia                  8.52   4 
  6  5523 Canning, James     M66 Indiana                   8.81   4 
  7  5534 Cooke, James       M66 Kentucky                  9.63   5 **
  8  5542 Davies, Simeon     M66 Kentucky                  9.68   4 **
  9  5637 Rasinen, Bill      M68 Kentucky                 10.08   5 **
 --  5541 Daniels, Michael   M65 Ohio                        FS   4 
 
Event 20  M70 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5648 Schurr, Avital     M73 Kentucky                  8.07   3 **
  2  5581 Johnson, Tom       M73 Ohio                      8.10   3 **
  3  5667 Stewart, Ken       M74 Ohio                      9.48   3 **
  4  5628 Parker, Jack       M74 Tennessee                12.15   5 **
  5  5699 Weisberg, Jan      M72 Kentucky                 12.54   3 **
 
Event 20  M75 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                 10.53   5 **
  2  5679 Tabone, Carmello   M76 West Virginia            10.55   3 **
  3  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                  10.83   3 **
 
Event 20  M85 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5664 Soller, Richard    M87 Ohio                     11.07   3 **
 
Event 20  M90 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5569 Hall, Howard       M94 Kentucky                 13.40   9 **
 
Event 21  W50 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5615 Meyer, Roberta     W50 Kentucky                 22.92   2 **
 
Event 21  W55 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5518 Burda, Deborah     W56 Kentucky                 16.52  **
  2  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee                19.54  **
  3  5566 Gormley, Nancy     W57 Kentucky                 24.54  **
  4  5703 Wilson, Karen      W56 Kentucky                 28.73  **
 
Event 21  W60 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5614 Metcalf, Beverly   W62 Kentucky                 19.31  **
  2  5668 Stewart, Lona      W61 Ohio                     21.54  **
 
Event 21  W65 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia            21.25  **
  2  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                 30.73  **
 
Event 21  W70 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5643 Robinson, Mary     W72 Ohio                     20.05   2** 
 
Event 21  M50 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5717 Stuart, Rohan      M53 Georgia                  12.59   8 **
  2  5680 Thomas, Ken        M50 Ohio                     12.74   8 **
  3  5515 Brickner, Dennis   M51 Ohio                     12.98   8 **
  4  5508 Austin, Jon        M54 Ohio                     14.17   8 **
  5  5714 Bowen, Charles     M54 Kentucky                 15.39   7 **
  6  5719 Vanderoort, Jacob  M54 Kentucky                 15.50   7 **
 
Event 21  M55 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5589 Kirkpatrick, Josep M58 Kentucky                 13.74   6 **
  2  5545 Drollinger, Kennet M59 Indiana                  13.92   5 **
  3  5588 Kile, Robert       M56 Ohio                     13.94   6 **
  4  5507 Arnold, Stephen    M56 Kentucky                 14.03   5 **
  5  5660 Slider, Robert     M57 Kentucky                 14.22   6 **
  6  5504 Allen, Jackie      M58 Tennessee                14.24   6 
  7  5652 Shaffer, Daniel    M57 Ohio                     14.25   6 
  8  5509 Bailey, Robin      M58 Indiana                  14.29   6 
  9  5600 Lewis, Jim         M57 Kentucky                 17.33   6 **
 --  5555 Forbes, Kris       M58 Kentucky                   DNF   6 
 --  5552 Finley, Lawrence   M56 Ohio                       DNF   5 
 
Event 21  M60 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5646 Schmanski, David   M60 Tennessee                13.45   5 **
  2  5650 Sebree, Clarence   M60 Indiana                  13.56   5 **
  3  5706 Worthington, Fredd M64 Ohio                     14.27   5 **
  4  5593 Kucherawy, David   M62 Pennsylvania             14.59   5 **
  5  5547 Ellis, John        M62 Kentucky                 17.06   5 **
 
Event 21  M65 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5572 Hathcock, Lloyd    M67 Ohio                     15.15   4 **
  2  5531 Coleman, TY        M67 Virginia                 15.30   4 **
  3  5645 Sanders, John      M69 Ohio                     15.60   4 **
  4  5580 Javor, Ken         M65 Ohio                     16.24   4 **
  5  5705 Woosley, James     M66 Kentucky                 17.00   4 **
  6  5542 Davies, Simeon     M66 Kentucky                 18.53   4 **
  7  5534 Cooke, James       M66 Kentucky                 19.11   4 **
 
Event 21  M70 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5581 Johnson, Tom       M73 Ohio                     15.19   3 **
  2  5648 Schurr, Avital     M73 Kentucky                 15.23   3 **
  3  5575 Hood, David        M71 Missouri                 17.35   3 **
 
Event 21  M75 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                  19.71   3 **
  2  5679 Tabone, Carmello   M76 West Virginia            19.79   3 **
  3  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                 21.10   3 **
 
Event 21  M85 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5664 Soller, Richard    M87 Ohio                     23.00   3 **
 
Event 21  M90 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5569 Hall, Howard       M94 Kentucky                 30.63   4 **
 
Event 23  W50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5615 Meyer, Roberta     W50 Kentucky               6:14.08  **
 
Event 23  W55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5703 Wilson, Karen      W56 Kentucky               9:51.43  **
 
Event 23  W65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5554 Foody, Terry       W66 Kentucky               8:42.56  **
  2  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia         12:03.03  **
 
Event 23  M50 1500 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5599 Lee, Dave          M52 Ohio                   4:56.73   2** 
 
Event 23  M55 1500 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5663 Smithhisler, Dan   M58 Tennessee              4:57.62   2 **
  2  5502 Adkisson, Steve    M56 Kentucky               5:04.42   2 **
  3  5693 Walls, Vincent D.  M55 Ohio                   5:19.30   2 **
  4  5560 Gallagher, Brian   M55 Kentucky               5:46.25   2 **
  5  5690 Unger, John        M59 Kentucky               5:49.42   2 **
  6  5631 Pierce, T          M57 Kentucky               5:57.39   2 **
  7  5647 Schreiber, Chuck   M57 Indiana                6:54.15   2 
 
Event 23  M60 1500 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5525 Caughey, Curtis    M61 Ohio                   5:28.19   2 **
  2  5601 Liscynesky, Roman  M60 Ohio                   5:50.78   2 **
  3  5535 Cooper, Charles    M60 Ohio                   5:51.13   2 **

 
Event 23  M65 1500 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5529 Clark, Bob         M65 Pennsylvania           6:14.89   2 **
  2  5513 Bishop, Charles    M65 Kentucky               6:20.32   2 **
  3  5682 Thomas, Norman     M65 Kentucky               6:40.46   2 **
  4  5657 Simpson, Daryl     M67 Kentucky               7:01.27   2 **
  5  5530 Cleveland, Murray  M66 Kentucky               8:11.87   2 **
  6  5523 Canning, James     M66 Indiana               10:26.21   2 
 
Event 23  M70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5590 Kirkwood, Tom      M71 Iowa                   6:54.93  **
  2  5667 Stewart, Ken       M74 Ohio                   7:44.46  **
 
Event 23  M75 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky              11:29.91  **
 
Event 25  W50 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5615 Meyer, Roberta     W50 Kentucky                 48.25   2** 
 
Event 25  W55 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5518 Burda, Deborah     W56 Kentucky                 32.83   1 **
  2  5603 Lutz, Martha       W58 Kentucky                 39.09   1 **
  3  5638 Ratcliff, Rhonda   W59 Tennessee                48.39   1 **
  4  5703 Wilson, Karen      W56 Kentucky               1:02.69   2 **
  5  5566 Gormley, Nancy     W57 Kentucky               1:03.76   2 **
 
Event 25  W60 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5614 Metcalf, Beverly   W62 Kentucky                 42.95  **
  2  5668 Stewart, Lona      W61 Ohio                     46.59  **
 
Event 25  W65 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia            42.97  **
  2  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky               1:04.83  **
 
Event 25  W70 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5643 Robinson, Mary     W72 Ohio                     41.33  **
 
Event 25  M50 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5710 Yelverton, William M54 Kentucky                 26.44   7** 
  2  5515 Brickner, Dennis   M51 Ohio                     27.42   7 **
  3  5685 Thurman, Lindsey   M54 Kentucky                 29.86   7 **
  4  5508 Austin, Jon        M54 Ohio                     30.93   7 **
  5  5719 Vanderoort, Jacob  M54 Kentucky                 31.11   7 **
 --  5714 Bowen, Charles     M54 Kentucky                   DNF   7 **
 
Event 25  M55 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5588 Kile, Robert       M56 Ohio                     28.61   5 **
  2  5504 Allen, Jackie      M58 Tennessee                28.64   5 **
  3  5649 Schwieterman, Jose M55 Illinois                 29.25   6 **
  4  5509 Bailey, Robin      M58 Indiana                  29.73   6 **
  5  5660 Slider, Robert     M57 Kentucky                 29.97   6 **
  6  5693 Walls, Vincent D.  M55 Ohio                     30.63   6 
  7  5652 Shaffer, Daniel    M57 Ohio                     31.31   6 
 
Event 25  M60 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5646 Schmanski, David   M60 Tennessee                27.38   5 **
  2  5593 Kucherawy, David   M62 Pennsylvania             29.65   5 **
  3  5673 Stratford, Michael M61 Kentucky                 32.91   5 **
  4  5547 Ellis, John        M62 Kentucky                 36.92   5 **
 --  5579 Janson, David      M63 Ohio                       DNF   5 
 
Event 25  M65 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5531 Coleman, TY        M67 Virginia                 32.03   4 **
  2  5682 Thomas, Norman     M65 Kentucky                 32.79   4 **
  3  5645 Sanders, John      M69 Ohio                     33.49   4 **
  4  5572 Hathcock, Lloyd    M67 Ohio                     33.79   5 **
  5  5705 Woosley, James     M66 Kentucky                 36.11   4 **
  6  5542 Davies, Simeon     M66 Kentucky                 41.98   4 **
 
Event 25  M70 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5581 Johnson, Tom       M73 Ohio                     31.51   4 **
  2  5648 Schurr, Avital     M73 Kentucky                 32.67   4 **
  3  5590 Kirkwood, Tom      M71 Iowa                     39.03   4 **
 
Event 25  M75 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5679 Tabone, Carmello   M76 West Virginia            43.07   3 **
  2  5633 Porter, Buzz       M78 Florida                  43.72   3 **
  3  5665 Southerlan, Bob    M76 Tennessee                47.44   3 **
  4  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky                 56.27   3 **
 
Event 25  M85 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5664 Soller, Richard    M87 Ohio                     52.47   3 **
 
Event 25  M90 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5569 Hall, Howard       M94 Kentucky               1:24.64   3 **
 
Event 27  W50 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5615 Meyer, Roberta     W50 Kentucky               1:34.82  **
 
Event 27  W55 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5518 Burda, Deborah     W56 Kentucky               1:27.67  **
  2  5603 Lutz, Martha       W58 Kentucky               1:35.55  **
  3  5703 Wilson, Karen      W56 Kentucky               2:28.02  **
 
Event 27  W60 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5668 Stewart, Lona      W61 Ohio                   1:49.51  **
 
Event 27  W65 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia          2:21.97  **
  2  5512 Bishop, Catherine  W65 Kentucky               2:44.10  **
 
Event 27  W70 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5643 Robinson, Mary     W72 Ohio                   1:43.57  **
 
Event 27  M50 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5710 Yelverton, William M54 Kentucky               1:00.01   4 ** 
  2  5549 English, Steven    M53 Kentucky               1:14.60   4 **
  3  5583 Joiner, Eric       M53 Ohio                   1:15.51   4 **
 
Event 27  M55 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5636 Purdy, Mark        M58 Ohio                   1:03.04   4 **
  2  5588 Kile, Robert       M56 Ohio                   1:11.19   4 **
  3  5631 Pierce, T          M57 Kentucky               1:15.59   4 **
  4  5647 Schreiber, Chuck   M57 Indiana                1:19.97   4 **
 
Event 27  M60 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5646 Schmanski, David   M60 Tennessee              1:01.06   3 **
  2  5579 Janson, David      M63 Ohio                   1:04.45   3 **
  3  5526 Cheadle, Bill      M61 Kentucky               1:05.80   2 **
  4  5706 Worthington, Fredd M64 Ohio                   1:08.80   3 **
  5  5673 Stratford, Michael M61 Kentucky               1:16.69   2 **
 
Event 27  M65 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5580 Javor, Ken         M65 Ohio                   1:11.40   2 **
  2  5530 Cleveland, Murray  M66 Kentucky               1:51.51   2 **
 
Event 27  M70 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5581 Johnson, Tom       M73 Ohio                   1:09.16   3 **
  2  5590 Kirkwood, Tom      M71 Iowa                   1:30.31   2 **
  3  5667 Stewart, Ken       M74 Ohio                   1:49.13   2 **
 
Event 27  M75 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5679 Tabone, Carmello   M76 West Virginia          1:46.62   2 **
  2  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky               1:59.76   2 **
 
Event 28  W50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5537 Corrigan, Sally    W50 Kentucky               3:02.05  **
  2  5615 Meyer, Roberta     W50 Kentucky               3:22.93  **
 
Event 28  W55 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5703 Wilson, Karen      W56 Kentucky               5:17.87  **
 
Event 28  W65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5554 Foody, Terry       W66 Kentucky               4:22.83  **
  2  5697 Warren, Barbara    W68 West Virginia          6:28.44  **
 
Event 28  M50 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5599 Lee, Dave          M52 Ohio                   2:26.33   2** 
 
Event 28  M55 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5663 Smithhisler, Dan   M58 Tennessee              2:28.98   2 **
  2  5502 Adkisson, Steve    M56 Kentucky               2:29.80   2 **
  3  5560 Gallagher, Brian   M55 Kentucky               2:52.95   2 **
  4  5659 Siu, Hao-Ming      M59 Kentucky               3:13.16   2 **
 --  5520 Byrne, John        M58 Kentucky                   DNF   1 **
 
Event 28  M60 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  5646 Schmanski, David   M60 Tennessee              2:37.67   2 **
  2  5525 Caughey, Curtis    M61 Ohio                   2:42.23   2 **
  3  5602 Lutz, Charlie      M61 Kentucky               2:49.59   2 **
  4  5601 Liscynesky, Roman  M60 Ohio                   2:54.87   2 **
  5  5535 Cooper, Charles    M60 Ohio                   3:00.50   2 
 
Event 28  M65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5513 Bishop, Charles    M65 Kentucky               3:00.96  **
  2  5529 Clark, Bob         M65 Pennsylvania           3:09.68  **
  3  5657 Simpson, Daryl     M67 Kentucky               3:22.27  **
  4  5530 Cleveland, Murray  M66 Kentucky               4:14.57  **
 
Event 28  M70 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5590 Kirkwood, Tom      M71 Iowa                   3:36.73  **
  2  5667 Stewart, Ken       M74 Ohio                   4:03.45  **
 
Event 28  M75 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5711 Chilton, Ron       M78 Kentucky               6:27.41  **
 
Event 29  W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5550 Fearheiley, Shirle W55 Illinois              31:58.18  **
  2  5703 Wilson, Karen      W56 Kentucky              39:25.93  **
 
Event 29  W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5606 Main, Elizabeth    W63 Kentucky              34:16.08  **
 
Event 29  W70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5532 Conner, Susan      W72 Kentucky              38:55.43  **
 
Event 29  M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5619 Molnar, Dan        M56 Kentucky              35:29.13  **
 
Event 29  M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5625 Norris, Walter     M62 Kentucky              34:05.52  **
 
Event 29  M65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5523 Canning, James     M66 Indiana               34:04.87  **
 
Event 29  M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5590 Kirkwood, Tom      M71 Iowa                  34:08.18  **
 
Event 29  M85 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  5501 Adkins, Stanley    M88 Kentucky              45:09.62  **
  2  5721 Baker, Jack        M86 Ohio                  45:13.33  **



2014 Kentucky Senior Games Shuffleboard

Women
55-59  1  Glenda Logan(KY)**
60-64  1  Pam Klawitter(WV) ** 2 Cindy Sims(TN)**  3 Carlene Reyna(KY)**  3 Gwen Williams(KY) **
65-69  1 Jeanne Brennan (KY)**
70-74  1 Susan Conner(KY)**
75-79  1 Joyce Manis(TN)**  2 Anna Hammond(VA)** 3 Corena Brown(TN) ** 4 Mabel Forman(KY)**   
90-94  1 Jean Brown(KY)**
Men
55-59  1 Bruce Logan (KY)**  2  Steve McKnight(KY)**
60-64  1 David Cramer(OH)** 2 Bruce Whittington(KY)**  John Klawitter(WV)**
65-69  1 Sam Cross(KY)**  2 Thomas Gerstle(KY)**  3 Bruce Carey (KY)**
70-74  1 Obediah Okeson (KY)**  2 Tony Ridder(KY)**  3 Bob Stacey(KY)** 4 Loren Curtis(KY)**  5 Eddie Bowen(KY) 6 Ken Stewart(OH)  
75-79  1 Ron Beecher(OH)** 2 Charles Gray(TN)**  3 Bill O’Bryan(OH)**   4 John McGinty(IN) **
80-84  1 Walter Forman(KY)**
90-94  1 Cliff Barker(KY) ** 

Doubles
50-54    1 Bruce Logan(KY) & Glenda Logan(KY)** 
60-64    1 Gwen Williams(KY)-Jean Brown(KY)** 2 Obediah Okeson(KY) & Bruce Whittington(KY) ** 3 Cindy Sims(TN) & Jean Brown(KY)**   4 John Klawiter & Pam Klawitter ** 5 David Cramer(OH) & Bill O’Bryan(OH)
65-69    1 Jeanne Brennan(KY) & Cliff Barker(KY)**
70-74    1 Ken Stewart(OH) & Joyce Manis(TN)**  2 Susan Conner(KY) & Howard Hall(KY)**
75-79    1 Charles Gray(TN) & Anna Hammond(VA)**   2 Mabel Forman(KY) & Walter Forman(KY)** 3 John McGinty(IN) & Ron Beecher(OH)** 



2014 Kentucky Senior Games Horseshoes

Women
55-59  1  Trina Wallace(KY)**
60-44  1  Gwen Williams(KY)**
70-74  1  Susan Conner(KY)**
75-79  1 Joyce Manis(TN)**  2 Mabel Forman(KY)**  3 Anna Hammond(VA)**
90-94  1 Jean Brown(KY)**

Men
60-64  1 Frank Miklavcic(KY)**
65-69  1 Tom Moore(KY)**  2  Sam Cross(KY)**
70-74  1 Hoy Gregory(KY)**  2 Ken Stewart(OH)**  3 Jack Parker(TN)**
75-79  1 Charles Gray(TN)** 2 John McGinty(IN)**  3 Bill O’Bryan(OH)**  4  Ron Beecher(OH)**
80-84  1 Walter Forman(KY)**
90-94  1 Cliff Barker(KY)**  2 Howard Hall(KY)**

Match Scores 
Jean Brown(KY)  23  Gwen Williams(KY) 1
Trina Wallace(KY)  52  Susan Conner(KY)  25
Mabel Forman(KY)  19   Anna Hammond(VA)  18
Joyce Manis  57   Mabel Forman(KY)  16
Frank Miklavcic(KY)  8   Walter Forman(KY)  4
Tom Moore(KY)  34   Sam Cross(KY)  12
Hoy Gregory 49 (KY)  Jack Parker(TN)  14
Ken Stewart(OH)  17   Jack Parker(TN)  15	   
Bill O’Bryan(OH)  25  Ron Beecher(OH)  15
Charles Gray(TN) 65   Bill O’Bryan(OH)  20
Charles Gray(TN)  60   John McGinty(IN)  29
John McGinty(IN)  22  Ron Beecher(OH) 14
Cliff Barker(KY)  15   Howard Hall(KY) 8



2014 Kentucky Senior Games Racquetball
Women  55-59  1 Peggy Stephens(KY)**
Men
50-54  1 Eddie Pearson(KY)**  2  Andrew Fleming(KY)**  15-8, 15-1
55-59  1 Daniel Lawrence(KY)**   2 Walter Wilhoite(KY)**  3 Randolph Canham (KY)**
60-64  1 Barry Dennis(KY)**   2  Donald White(KY)**
65-69  1 Richard Ernst(KY)**  2  Thom Bain(KY)**   3 Dennis Cline(OH)**
70-74  1 Lloyd Wehrung(KY)**  2 Bob Stacey(KY)**
75-79   1 John McGinty(IN)**
80-84  1 Robert Earp(TN)v

Doubles
50-54
1 Daniel Lawrence(KY) & Eddie Pearson(KY)**  2 Andrew Fleming(KY) & Richard Ernst(KY)  **
55-59
1 Walter Wilhoite(KY) & Thom Bain(KY)**   2 Ralph Canham(KY) & Barry Dennis(KY)**  15-7
60-64
1 Donald White(KY) & Bob Stacey(KY)**

Softball
Mens 50-54 Old School(KY) **
Womens 70-74 Classics(KY) **

KSG Womens Basketball
65-69 Age Defyers(TN)**

KSG Men’s Basketball
50-54   1  Joe Holland Chevrolet(WV) ** 2  Topcats(KY)**   3 Jakprints(OH)**
55-59   1 BTW Sharks(OH)   **
60-65   1 Titans(TN)**
65-69   1 Old Gold(OH)**
75-79   1 GLAD(KY) ** 2 Rocky Top(TN)**

Joe Holland 82  Topcats  75      Joe Holland 72   Jakprints 59     Topcats 84   Jakprints 50
BTW Sharks 77  Lexington Lasers  56
Titans 64  Old Gold 44
GLAD 48   Rocky Top 31


KY Senior Games Cycling 5K
 
Female 50 to 54
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Pam DAVIS                         Kentucky              960   52       37        10:12.2     10:12.2**
Female 55 to 59
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    BENEDICTA HALECKY                 Kentucky              952   56       14         7:29.7      7:29.7**
Female 60 to 64
                                                                                              Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    LESLIE SELDEN                     Kentucky              940   60       24         8:07.7      8:07.7**
       2    Susan PETERS                      Indiana               925   64       35         9:24.9      9:24.9**
       3    Ann Naber                         Ohio                  928   62       39        10:28.8     10:28.8**
       4    Susan Hammond                     Indiana               927   64       40        10:32.7     10:32.7**
Female 65 to 69
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    BARBARA TRETTER                   Kentucky              919   67       38        10:13.4     10:13.4**
       2    MARILYN MINNICK                   Kentucky              915   67       42        11:25.8     11:25.8**
Female 70 to 74
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    SUSAN CONNER                      Kentucky              909   72       43        11:47.8     11:47.8**
Female 80 to 84
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Aurilla LESLEY                    Kentucky              902   82       41        10:55.1     10:55.1**
Male 50 to 54
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Michael Treon                     Ohio                  961   52        1         7:02.2      7:02.2**
       2    George Clark                      Kentucky              962   52        6         7:14.5      7:14.5**
       3    DAVE KUYKENDALL                   Indiana               959   53        7         7:16.3      7:16.3**
       4    Gary ROGERS                       Kentucky              958   53        8         7:22.0      7:22.0**
       5    Roger WHITLOCK                    Kentucky              957   54       10         7:24.8      7:24.8**
       6    Charles Ellinger                  Kentucky              964   50       16         7:32.6      7:32.6**
       7    Bubby Napier                      Kentucky              963   51       18         7:36.9      7:36.9
       8    Mark Lowry                        Tennessee             956   54       30         8:31.5      8:31.5
Male 55 to 59
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    KENT MENZEL                       Indiana               954   55        4         7:08.0      7:08.0**
       2    Richard TOLER                     Ohio                  955   55       11         7:24.8      7:24.8**
       3    John Van Zile                     Ohio                  944   59       12         7:26.3      7:26.3**
       4    Herbert Lever                     Kentucky              946   58       20         7:49.9      7:49.9**
       5    DANIEL LAWRENCE                   Kentucky              948   58       21         7:51.4      7:51.4**
       6    Stephen Butler                    Kentucky              953   55       23         8:05.9      8:05.9**
       7    Rex Powell                        Kentucky              942   59       28         8:	19.9      8:19.9**
       8    Mark Viets                        Kentucky              950   57       31         8:31.6      8:31.6
       9    CHUCK SCHREIBER                   Indiana               951   57       32         8:39.9      8:39.9
      10    Thomas Stone                      Kentucky              941   59       44        12:01.9     12:01.9
Male 60 to 64
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Donald Hatch                      Kentucky              930   62        2         7:04.1      7:04.1**
       2    DAVID MOORE                       Kentucky              939   60        3         7:04.6      7:04.6**
       3    Jack Evans                        Kentucky              935   61        5         7:11.1      7:11.1**
       4    MARK RYLES                        Kentucky              937   60       13         7:28.1      7:28.1**
       5    GREG LAWTHER                      Kentucky              926   64       15         7:32.6      7:32.6
       6    JAMES NABER                       Ohio                  931   62       17         7:34.4      7:34.4
       7    Kerry BURKE                       Ohio                  936   60       22         7:56.9      7:56.9
Male 65 to 69
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    WILLIAM CLONINGER                 Ohio                  923   65       19         7:46.4      7:46.4**
       2    DAVID TWEDT                       West Virginia         920   65       26         8:14.2      8:14.2**
       3    WILLIAM CRIDER                    Ohio                  913   68       33         8:59.6      8:59.6**
Male 70 to 74
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    PHIL NEEDHAM                      Kentucky              906   72        9         7:23.4      7:23.4**
       2    Fred VOGT                         Texas                 912   70       25         8:10.6      8:10.6**
       3    JOHN MILLMIER                     Kentucky              910   71       27         8:16.6      8:16.6**
       4    JULES STURBOIS                    Ohio                  907   72       29         8:24.3      8:24.3**
       5    James McKenzie                    Kentucky              908   72       34         9:00.3      9:00.3**
       6    Henry SIMPSON                     Kentucky              905   73       45        12:05.4     12:05.4**
Male 75 to 79
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Time  
       1    Gary Perior                       Kentucky              904   76       36        10:03.5     10:03.5**
 

Event 2  X50-99 10000 Meter Run CYCLING 10K
===============================================================
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
50 Results - Women 10K TT                                   
  1 Davis, Pam               W52 Kentucky              22:21.20**
55 Results - Women 10K TT                                   
  1 Halecky, Benedicta       W56 Kentucky              16:48.40**
60 Results - Women 10K TT                                   
  1 Selden, Leslie           W60 Kentucky              17:49.60**
  2 Peters, Susan            W64 Indiana               20:02.00**
  3 Hammond, Susan           W64 Indiana               22:07.90**
65 Results - Women 10K TT                                   
  1 Tretter, Barbara         W67 Kentucky              21:41.80**
  2 Minnick, Marilyn         W67 Kentucky              24:59.00**
70 Results - Women 10K TT                                   
  1 Conner, Susan            W72 Kentucky              25:00.70**
80 Results - Women 10K TT                                   
  1 Lesley, Aurilla          W82 Kentucky              22:47.00**
50 Results - Men 10K TT                                     
  1 Treon, Michael           M52 Ohio                  15:07.70**
  2 Clark, George            M52 Kentucky              15:16.30**
  3 Rogers, Gary             M53 Kentucky              16:15.20**
  4 Napier, Bubby            M51 Kentucky              16:17.50**
  5 Whitlock, Roger          M54 Kentucky              16:22.40**
  6 Lowry, Mark              M54 Tennessee             18:31.90
55 Results - Men 10K TT                                     
  1 Van Zile, John           M59 Ohio                  16:09.30**
  2 Lever, Herbert           M58 Kentucky              16:40.20**
  3 Butler, Stephen          M55 Kentucky              18:05.90**
  4 Schreiber, Chuck         M57 Indiana               18:42.00**
  5 Powell, Rex              M59 Kentucky              19:12.90**
60 Results - Men 10K TT                                     
  1 Lawther, Greg            M64 Kentucky              16:12.10**
  2 Ryles, Mark              M60 Kentucky              16:14.90**
  3 Burke, Kerry             M60 Ohio                  17:02.40**
65 Results - Men 10K TT                                     
  1 Cloninger, William       M65 Ohio                  17:17.10**
  2 Twedt, David             M65 West Virginia         18:19.40**
  3 Clark, Bob               M65 Pennsylvania          18:58.50**
  4 Crider, William          M68 Ohio                  19:11.10**
70 Results - Men 10K TT                                     
  1 Millmier, John           M71 Kentucky              17:27.90**
  2 Vogt, Fred               M70 Texas                 17:43.50**
  3 Simpson, Henry           M73 Kentucky              26:30.60**
75 Results - Men 10K TT                                     
  1 Perior, Gary             M76 Kentucky              22:28.80**
 
Event 3  X50-99 20000 Meter Run CYCLING 20K
===============================================================
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
55 Results - Women 20K Road Race                                   
  1 Halecky, Benedicta       W56 Kentucky              32:53.10**
  2 Atkins, Julie            W57 Kentucky              52:01.70**
60 Results - Women 20K Road Race                                   
  1 Selden, Leslie           W60 Kentucky              32:56.70**
  2 Peters, Susan            W64 Indiana               39:42.30**
80 Results - Women 20K Road Race                                   
  1 Lesley, Aurilla          W82 Kentucky              51:09.80**
50 Results - Men 20K Road Race                                     
  1 Ellinger, Charles        M50 Kentucky              32:24.80**
  2 Treon, Michael           M52 Ohio                  32:33.40**
  3 Napier, Bubby            M51 Kentucky              32:35.20**
  4 Whitlock, Roger          M54 Kentucky              32:45.70**
  5 Rogers, Gary             M53 Kentucky              32:53.40**
  6 Penrod, Roger            M53 Kentucky              33:42.60
  7 Lowry, Mark              M54 Tennessee             37:42.40
55 Results - Men 20K Road Race                                     
  1 Toler, Richard           M55 Ohio                  32:26.70**
  2 Menzel, Kent             M55 Indiana               32:34.80**
  3 Lawrence, Daniel         M58 Kentucky              32:53.00**
  4 Butler, Stephen          M55 Kentucky              37:19.90**
  5 Viets, Mark              M57 Kentucky              39:24.30**
60 Results - Men 20K Road Race                                     
  1 Evans, Jack              M61 Kentucky              32:23.60**
  2 Moore, David             M60 Kentucky              32:31.10**
  3 Lawther, Greg            M64 Kentucky              32:50.10**
  4 Berman, David            M62 Kentucky              32:53.70**
  5 Ryles, Mark              M60 Kentucky              33:20.00
  6 Hatch, Donald            M62 Kentucky              35:09.60
65 Results - Men 20K Road Race                                     
  1 Crider, William          M68 Ohio                  39:42.30**
  2 Twedt, David             M65 West Virginia         39:42.40**
70 Results - Men 20K Road Race                                     
  1 Needham, Phil            M72 Kentucky              37:55.00**
  2 Vogt, Fred               M70 Texas                 38:05.00**
  3 Millmier, John           M71 Kentucky              38:11.70**
  4 Sturbois, Jules          M72 Ohio                  38:12.50**
  5 McKenzie, James          M72 Kentucky              38:20.80**

KSG 5K POWER WALK
Event 24  W55 5000 Meter Power Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  2  7877 Wilson, Karen      W56 Kentucky              29:28.62  
 
Event 24  W65 5000 Meter Power  Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  6  7834 Bishop, Catherine  W65 Kentucky              40:31.72  
 
Event 24  W70 5000 Meter Power Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  4  7873 Malone, Jean       W70 Kentucky              35:41.34  
 
Event 24  M55 5000 Meter Power Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  3  7884 Matthews, Michael  M56 Kentucky              31:40.12  
 
Event 24  M60 5000 Meter Power Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  7887 Waller, Charles    M63 Kentucky              27:14.81  
 
Event 24  M85 5000 Meter Power Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  5  7888 Baker, Jack        M86 Kentucky              35:53.15  
 


KSG 5K ROAD RACE
Event 25  W50 5000 Meter Road Race(CONVERTED)
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  5  7896 Meyer, Roberta     W50 Kentucky                  21:30**
 10  7864 Fox, Linda         W54 Kentucky                  22:28**
 26  7859 Franks, Karen      W54 Indiana                   32:40**
 
Event 25  W55 5000 Meter Road Race
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 30  7871 Gould, Peggy       W56 Kentucky                  34:00**
 33  7877 Wilson, Karen      W56 Kentucky                  36:25**

 
Event 25  W60 5000 Meter Road Race
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 24  7865 Christian, Emily   W62 Kentucky                  31:37**
 25  7879 Stewart, Lona      W61 Ohio                      31:48**
 
Event 25  W65 5000 Meter Road Race
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 28  7838 Foody, Terry       W66 Kentucky                  33:04**
 35  7834 Bishop, Catherine  W65 Kentucky                  46:44**
 
Event 25  W70 5000 Meter Road Race
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 17  7875 Nagle, Mary        W72 Kentucky                  27:54**
 31  7890 Conner, Susan      W72 Kentucky                  34:00** 
 
Event 25  M50 5000 Meter Road Race
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  7882 Feltner, Craig     M50 Kentucky                  19:28**

Event 25  M55 5000 Meter Road Race
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  4  7843 Unger, John        M59 Kentucky                  21:27**
  7  7867 Riley, David       M56 Ohio                      22:05**
  9  7885 Pierce, T          M57 Kentucky                  22:23**
 
Event 25  M60 5000 Meter Road Race
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  2  7878 Caughey, Curtis    M61 Ohio                      20"21**
 15  7869 Cramer, David L    M64 Ohio                      24:14**
 32  7886 Sellwood, David    M64 Kentucky                  36:12**
 Event 25  M65 5000 Meter Road Race
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  3  7868 Giner, Dan         M67 Ohio                      21:13**
 12  7835 Bishop, Charles    M65 Kentucky                  23:22**
 13  7866 Clark, Bob         M65 Pennsylvania              23:29**
 23  7898 Cleveland, Murray  M66 Kentucky                  31:00**
 27  7880 Carey, Bruce       M69 Kentucky                  32:41**
 
Event 25  M70 5000 Meter Road Race
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 16  7862 Kirkwood, Tom      M71 Iowa                      24:25**
 
Event 25  M80 5000 Meter Road Race
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 29  7883 Judge, Jim         M80 Kentucky                 33:39** 


2014 Kentucky Senior Games Swimming

Event 1  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borah, Pamela S           58 KY                        NT    2:51.84**
  2 Ratcliff, Rhonda K        59 TN                        NT    5:01.11  
 **
Event 1  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medley, Wendy J           60 KY                        NT    3:03.04**
  2 Frayne, Anne M            60 OH                        NT    3:19.10  
 **
Event 1  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara K         68 WV                        NT    4:35.89  **
  2 Fewell, Marsha R          68 IND                       NT    4:39.73  **
 
Event 1  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conner, Susan W           72 KY                        NT    5:15.02  **
  2 Cation, Jean              73 OH                        NT    5:21.85  **
  3 Kiefer, Martha A          73 KY                        NT    5:46.18  **
 
Event 2  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scarborough, Kevin        59 KY                        NT    2:16.15  **
  2 Haberek, Cork             57 KY                        NT    2:22.88  **
  3 Roahrig, Clifford A       58 OH                        NT    2:30.77 ** 
  4 Mouch, Brian R            58 OH                        NT    2:30.80  **
  5 Frank, Charles S          58 KY                        NT    2:43.44  **
  6 Byrne, John               58 KY                        NT    3:06.95  **
 
Event 2  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tingley, William          64 KY                        NT    2:31.85  **
 
Event 2  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurucharri, Thomas J      67 KY                        NT    2:32.04 ** 
  2 Wathen, Theodore M        67 KY                        NT    2:48.45  **
  3 Morse, Walter J           67 IL                        NT    2:54.48  **
  4 Farrell, Alfred A. A      68 KY                        NT    3:10.85  **
  5 Porter, James S           65 OH                        NT    3:24.89  
 
Event 2  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ken R            74 OH                        NT    4:20.71 ** 
 
Event 2  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinty, John F           77 IND                       NT    7:21.63  **
 
Event 3  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweetall, Patty           54 KY                        NT    1:22.02  **
  2 Luebbe, Pamela            51 KY                        NT    1:30.98  
** 
Event 3  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratcliff, Rhonda K        59 TN                        NT    2:08.96  **
 
Event 3  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiden, Jennifer           64 OH                        NT    1:38.93  **
  2 Wagner, June E            64 OH                        NT    1:42.47  **
  3 Uible, Barbara L          63 FL                        NT    1:46.10 ** 
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattingly, Dan            51 KY                        NT    1:16.33 ** 
 
Event 4  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haberek, Cork             57 KY                        NT    1:17.22  **
 
Event 4  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhelm, Paul G           63 KY                        NT    3:14.39  **
 
Event 4  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diebold, Frank J          66 KY                        NT    1:47.92  
** 
Event 4  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickinson, Charles C      71 KY                        NT    2:19.58  
 **
Event 4  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinty, John F           77 IND                       NT    4:16.93  
 **
Event 5  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borah, Pamela S           58 KY                        NT      45.25  **
  2 Imperi, Leanne            57 WV                        NT      59.90  
 **
Event 5  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uible, Barbara L          63 FL                        NT      42.78  **
  2 Crissey, Sharon C         61 KY                        NT      50.25  
** 
Event 5  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara K         68 WV                        NT      59.06  **
  2 Fewell, Marsha R          68 IND                       NT    1:15.55  
 **
Event 5  Women 95 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williamson, Gladys E      95 IL                        NT    1:34.98  **
 
Event 6  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mouch, Brian R            58 OH                        NT      37.48 ** 
  2 Roahrig, Clifford A       58 OH                        NT      41.24  
 **
Event 6  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhelm, Paul G           63 KY                        NT    1:20.77  
 **
Event 6  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nigh, Phil X              68 IND                       NT      57.24  
 **
Event 6  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Bill              70 GA                        NT      42.33  **
  2 Hellmann, Stephen D       70 KY                        NT      43.05  
** 
Event 6  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinty, John F           77 IND                       NT    2:06.01  
** 
Event 6  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arledge, Robert L         81 OH                        NT      59.49  
 **
Event 6  Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Jack E             86 OH                        NT    1:32.97  
 **
Event 6  Men 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Howard H            94 KY                        NT    1:22.27  
** 
Event 7  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rokich, Karen A           55 OH                        NT    3:07.63  
**  
2 Kute, Norah A             57 KY                        NT    3:21.72  
 **
Event 7  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medley, Wendy J           60 KY                        NT    3:24.12 ** 
  2 Frayne, Anne M            60 OH                        NT    3:44.35  **
 
Event 8  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frank, Charles S          58 KY                        NT    3:44.75  **
 
Event 8  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wathen, Theodore M        67 KY                        NT    3:16.10  **
  2 Gurucharri, Thomas J      67 KY                        NT    3:16.41  **
  3 Diebold, Frank J          66 KY                        NT    3:29.36  
 **
Event 8  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hellmann, Stephen D       70 KY                        NT    3:33.78  
 **
Event 9  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luebbe, Pamela            51 KY                        NT    1:27.49  
 **
Event 9  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rokich, Karen A           55 OH                        NT    1:29.28  **
  2 Kute, Norah A             57 KY                        NT    1:41.58  
** 
Event 10  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattingly, Dan            51 KY                        NT    1:06.66  
** 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frank, Charles S          58 KY                        NT    1:38.54  
 **
Event 10  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hellmann, Stephen D       70 KY                        NT    1:44.82  
 **
Event 11  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rokich, Karen A           55 OH                        NT    1:26.31  **
  2 Kute, Norah A             57 KY                        NT    1:35.38  **
  3 Ratcliff, Rhonda K        59 TN                        NT    2:19.95  **
  4 Imperi, Leanne            57 WV                        NT    2:28.46  
** 
Event 11  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiden, Jennifer           64 OH                        NT    1:31.40  **
  2 Uible, Barbara L          63 FL                        NT    1:32.29  **
  3 Medley, Wendy J           60 KY                        NT    1:34.83 ** 
  4 Crissey, Sharon C         61 KY                        NT    1:44.78 ** 
 
Event 12  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haberek, Cork             57 KY                        NT    1:11.65  **
  2 Mouch, Brian R            58 OH                        NT    1:22.37  **
 
Event 12  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhelm, Paul G           63 KY                        NT    2:49.80  **
 
Event 12  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wathen, Theodore M        67 KY                        NT    1:31.86 ** 
  2 Gurucharri, Thomas J      67 KY                        NT    1:34.05  **
  3 Farrell, Alfred A. A      68 KY                        NT    1:46.13 ** 
  4 Nigh, Phil X              68 IND                       NT    2:01.86 ** 
 
Event 12  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Bill              70 GA                        NT    1:25.36  
** 
Event 12  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinty, John F           77 IND                       NT    4:03.71  
** 
Event 13  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweetall, Patty           54 KY                        NT    2:55.13 ** 
  2 Luebbe, Pamela            51 KY                        NT    3:19.20  
** 
Event 13  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratcliff, Rhonda K        59 TN                        NT    4:56.55  
 **
Event 14  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattingly, Dan            51 KY                        NT    2:56.58  
** 
Event 14  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickinson, Charles C      71 KY                        NT    5:16.86  
** 
Event 15  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weisberg, Melanie         53 KY                        NT    1:50.62  
** 
Event 15  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borah, Pamela S           58 KY                        NT    1:16.80  **
 
Event 15  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiden, Jennifer           64 OH                        NT    1:19.74  **
  2 Medley, Wendy J           60 KY                        NT    1:21.24  
** 
Event 15  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara K         68 WV                        NT    1:50.83  **
  2 Fewell, Marsha R          68 IND                       NT    1:57.13  **
 
Event 15  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conner, Susan W           72 KY                        NT    2:18.24  **
  2 Cation, Jean              73 OH                        NT    2:28.80  **
  3 Kiefer, Martha A          73 KY                        NT    2:48.17  
** 
Event 15  Women 95 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williamson, Gladys E      95 IL                        NT    3:51.58  **
 
Event 16  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roahrig, Clifford A       58 OH                        NT    1:06.94  **
 
Event 16  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Walter J           67 IL                        NT    1:12.93  **
  2 Farrell, Alfred A. A      68 KY                        NT    1:21.11  **
  3 Porter, James S           65 OH                        NT    1:23.38  **
 
Event 16  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Bill              70 GA                        NT    1:11.65 ** 
  2 Stewart, Ken R            74 OH                        NT    1:51.70  
** 
Event 16  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinty, John F           77 IND                       NT    3:47.84  
** 
Event 17  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiden, Jennifer           64 OH                        NT    3:16.35  **
  2 Frayne, Anne M            60 OH                        NT    3:49.93  **
 
Event 18  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haberek, Cork             57 KY                        NT    2:42.79  **
  2 Mouch, Brian R            58 OH                        NT    3:04.32  **
  3 Roahrig, Clifford A       58 OH                        NT    3:16.93  **
 
Event 18  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tingley, William          64 KY                        NT    2:40.41  
 **
Event 18  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hellmann, Stephen D       70 KY                        NT    3:25.59  
 **
Event 18  Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinty, John F           77 IND                       NT   10:40.39  
** 
Event 18  Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arledge, Robert L         81 OH                        NT    5:09.51  
** 
Event 19  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luebbe, Pamela            51 KY                        NT      35.74  **
  2 Weisberg, Melanie         53 KY                        NT      56.92 ** 
 
Event 19  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rokich, Karen A           55 OH                        NT      36.09  **
  2 Kute, Norah A             57 KY                        NT      44.31  **
  3 Ratcliff, Rhonda K        59 TN                        NT    1:08.64  
** 
Event 19  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crissey, Sharon C         61 KY                        NT      45.97  
** 
Event 20  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattingly, Dan            51 KY                        NT      28.39  
** 
Event 20  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mouch, Brian R            58 OH                        NT      33.54  **
 
Event 20  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhelm, Paul G           63 KY                        NT    1:21.60  **
 
Event 20  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Walter J           67 IL                        NT      40.15  **
  2 Lazarus, Stuart           65 OH                        NT      48.97  
** 
Event 20  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Bill              70 GA                        NT      35.77  **
  2 Hellmann, Stephen D       70 KY                        NT      39.00 ** 
 
Event 21  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weisberg, Melanie         53 KY                        NT      47.92 ** 
 
Event 21  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borah, Pamela S           58 KY                        NT      33.42  **
  2 Kute, Norah A             57 KY                        NT      37.58 ** 
  3 Imperi, Leanne            57 WV                        NT      52.65  
** 
Event 21  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uible, Barbara L          63 FL                        NT      33.92  **
  2 Crissey, Sharon C         61 KY                        NT      39.51  **
 
Event 21  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara K         68 WV                        NT      46.37 ** 
  2 Fewell, Marsha R          68 IND                       NT      49.63 ** 
 
Event 21  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conner, Susan W           72 KY                        NT    1:00.64  **
  2 Cation, Jean              73 OH                        NT    1:05.60 ** 
  3 Kiefer, Martha A          73 KY                        NT    1:15.79 ** 
 
Event 21  Women 95 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williamson, Gladys E      95 IL                        NT    1:33.48  **
 
Event 22  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roahrig, Clifford A       58 OH                        NT      29.61  **
 
Event 22  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhelm, Paul G           63 KY                        NT    1:05.54  **
 
Event 22  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Walter J           67 IL                        NT      33.30  **
  2 Porter, James S           65 OH                        NT      35.41  **
  3 Farrell, Alfred A. A      68 KY                        NT      36.09  **
 
Event 22  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Bill              70 GA                        NT      31.87  **
  2 Stewart, Ken R            74 OH                        NT      47.16 ** 
 
Event 22  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinty, John F           77 IND                       NT    1:24.01  **
 
Event 22  Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Jack E             86 OH                        NT    1:23.66  **
 
Event 22  Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Howard H            94 KY                        NT    1:09.09 ** 
 
Event 23  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frayne, Anne M            60 OH                        NT    1:50.07  **
  2 Crissey, Sharon C         61 KY                        NT    1:54.50  **
 
Event 23  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara K         68 WV                        NT    2:42.90  **
 
Event 24  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haberek, Cork             57 KY                        NT    1:14.45  **
  2 Mouch, Brian R            58 OH                        NT    1:23.18  **
 
Event 24  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diebold, Frank J          66 KY                        NT    1:39.47  **
  2 Nigh, Phil X              68 IND                       NT    2:08.10  **
 
Event 24  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ken R            74 OH                        NT    2:28.89  **
  2 Weisberg, Jan J           72 KY                        NT    3:01.90  **
 
Event 24  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinty, John F           77 IND                       NT    4:40.73  **
 
Event 24  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arledge, Robert L         81 OH                        NT    2:15.17  **
 
Event 25  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweetall, Patty           54 KY                        NT      38.23  **
  2 Luebbe, Pamela            51 KY                        NT      41.70  **
 
Event 25  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratcliff, Rhonda K        59 TN                        NT      54.54 ** 
 
Event 25  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, June E            64 OH                        NT      45.59  **
  2 Uible, Barbara L          63 FL                        NT      46.96 ** 
  3 Crissey, Sharon C         61 KY                        NT      54.52  **
 
Event 25  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara K         68 WV                        NT    1:04.93  **
  2 Fewell, Marsha R          68 IND                       NT    1:10.07 ** 
 
Event 26  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattingly, Dan            51 KY                        NT      34.25  **
 
Event 26  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhelm, Paul G           63 KY                        NT    1:22.13  **
 
Event 26  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Alfred A. A      68 KY                        NT      53.81  **
  2 Porter, James S           65 OH                        NT      57.49  **
 
Event 26  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Bill              70 GA                        NT      42.98  **
  2 Dickinson, Charles C      71 KY                        NT    1:02.59  **
  3 Stewart, Ken R            74 OH                        NT    1:11.14 ** 
 
Event 26  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinty, John F           77 IND                       NT    2:11.97  **
 
Event 26  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Jack E             86 OH                        NT    1:41.93 ** 
 
Event 26  Men 90-94 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Howard H            94 KY                        NT    1:40.23  **
 
Event 27  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luebbe, Pamela            51 KY                        NT    7:21.17  **
 
Event 27  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiden, Jennifer           64 OH                        NT    7:27.70  **
  2 Medley, Wendy J           60 KY                        NT    7:58.55  **
  3 Frayne, Anne M            60 OH                        NT    8:30.00  
** 
Event 27  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conner, Susan W           72 KY                        NT   13:29.39  **
  2 Kiefer, Martha A          73 KY                        NT   14:26.81 ** 
  3 Cation, Jean              73 OH                        NT   15:11.25 ** 
 
Event 27  Women 95 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williamson, Gladys E      95 IL                        NT   24:13.21  **
 
Event 28  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattingly, Dan            51 KY                        NT    6:38.72  **
 
Event 28  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scarborough, Kevin        59 KY                        NT    6:15.80  **
  2 Frank, Charles S          58 KY                        NT    7:24.29  **
  3 Byrne, John               58 KY                        NT    8:52.07  **
 
Event 28  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhelm, Paul G           63 KY                        NT   14:31.97  **
 
Event 28  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurucharri, Thomas J      67 KY                        NT    7:28.64  **
  2 Wathen, Theodore M        67 KY                        NT    7:52.77  **
  3 Morse, Walter J           67 IL                        NT    8:00.64  **
  4 Diebold, Frank J          66 KY                        NT    8:05.95  **
  5 Farrell, Alfred A. A      68 KY                        NT    8:43.34  **
  6 Porter, James S           65 OH                        NT   10:02.24  
 
Event 28  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hellmann, Stephen D       70 KY                        NT    7:38.85 ** 


KSG Volleyball Results
Women 50+
Gold NTO (Nashville, TN)** 25-16 25-20
Silver Cincy Bulldogs (Ohio)**

Men
Gold Louisville Masters(55+)** 25-15 25-16 
Gold Lexonymous (50+)**


KSG CROSS COUNTRY
Event 23 W50 1500 Meter Run
Results - Women 50
4 7841 Meyer, Roberta W50 Kentucky       7:24.66 
Event 23 W55 1500 Meter Run
Results - Women 55
9 7840 Gordon, Barbara W55 Kentucky     10:48.15 
Results - Women 65
6 7838 Foody, Terry W66 Kentucky        10:21.41 
10 7834 Bishop, Catherine W65 Kentucky  13:55.00 
Results - Women 70
7 7837 Conner, Susan W72 Kentucky       10:24.88 
Results - Men 55
1 7833 Adkisson, Steve M56 Kentucky      5:55.25 
2 7843 Unger, John M59 Kentucky          6:26.88 
Results - Men 60
3 7845 Stratford, Michael M61 Kentucky   6:44.41 
Results - Men 65
5 7835 Bishop, Charles M65 Kentucky      7:28.56 
8 7836 Cleveland, Murray M66 Kentucky   10:43.84 
Results - Men 75
11 7844 McGinty, John M77 Kentucky      20:44.00 

Men's Tennis Results

Kentucky Senior Games Men’s Tennis @ Ben Moore Courts Sept. 3, 2014
Men’s Singles
55-59 
W Higgins 6-0 6-0 L McKnight
W Higgins 6-1 6-3 L Martin
W Martin 6-1 6-0 L McKnight
Gold: Higgins** Silver: Wes Martin(KY)** Bronze: Steve McKnight(KY)**

60-64 6 man bracket
Match 1 9:00 AM Terry Belew(Kentucky) vs Robert Hellman(Kentucky) Hellman 6-1 6-4 Belew
Match 2 9:00 AM Vince Lang(Kentucky) vs Gregg Russell(Ohio) Lang 6-1 6-0 Russell
Match 3 Randall Clark(Kentucky) vs winner Match 1 “Hellman” Hellman 6-0 6-1 R Clark
Match 4 Carl Clark(Kentucky) vs winner Match 2 “Lang” Lang 6-1 6-1 C Clark 
Match 5 Winner Match 3 vs Winner Match 4 Championship Vince Lang 6-4 6-2 Robert Hellman
Match 6 Loser Match 3 vs Loser Match 4 3rd Place Carl Clark 6-3 6-0 Randall Clark
Match 7 Loser Match 1 vs Loser Match 2 if desired 5th place Terry Belew & Gregg Russell rec. no score
Gold: Vince Lang(KY)** Silver: Robert Hellman(KY)** Bronze: Carl Clark (KY)** 4 Randall Clark (KY)  5 Terry Belew(KY) Gregg Russell(OH)

70-74 
W Wehrung 6-3 6-1 L McNutt
W Wehrung 6-0 6-2 L Stewart
W McNutt 6-1 6-4 L Stewart
Gold: Lloyd Wehrung(KY)** Silver: McNutt** Bronze: Ken Stewart(OH)**

65–69 Steven Rogers(Ohio)** vs 75-79 Willis Mckee(Kentucky)
W Rogers 6-1 6-1 over McKee Gold: Rogers
75-79: Henry Baughman (Kentucky) played McKee
W Baughman 6-1 6-1
Gold: Henry Baughman** Silver: Willis McKee**

Mens Doubles
55-59 1 Robert Higgins(KY) & Vince Lang(KY)** 2 Steve McKnight(KY) & Ken Stewart(OH)**
60-64 1 Robert Hellman(KY) & Gregg Russell(OH)** 2 Carl Clark(KY) & Randall Clark(KY)**
65-69 1 Steve Rogers(OH) & Willis McKee(KY)**
75-79 1 Henry Baughman(KY) & Jim Baughman(KY)**

Men's Golf
55-59
1 Warren Mitchell(KY) 75** 2 Rex Powell(KY) 77 3 Al Gordon(KY) 89
60-64 
1 Thomas Wright(KY) 73** 2 Sid Dye (IN) 74**(MPS)
65-69
1 John Younce 71** 2 Sam Cross(KY) 77**(MPS)   3 Bob Clark (PA) 80 4 Rodney Hartzler(KY) 83 5 Dan Brotherton(KY) 89
70-74 
1 Gary Smith(KY) 71** 2 Eugene Van Stone (IN) 81 3 Gary Vaught (OH) 82 4 Lee Davidson 84 5 Frederick Shartzer 88
75-79
1 David Herrera(KY) 70** 2 Raymond Casey(KY) 80**(MPS)
80-84
1 Don Mattingly(KY) 79**

Women’s Tennis
Singles
50-54
1 Toni Halley(KY)**
55-59
1 Margaret Shonkwiler(KY)** 2 Julie Atkins(KY)**

60-64
1 Jennifer Smith(OH)** 2 Lilith Reeves (IN)**
75-79
1 Sheila Kippley (OH)** 2 Norma Wiebe(KY)**
Doubles
50-54 Toni Halley(KY) & Lilith Reeves(IN)**
55-59 Margaret Shonkwiler(KY) & Julie Atkins(KY)**
60-64 1 Jennifer Smith(OH) & Sheila Kippley(OH)** 2 Sharon Crissey(KY) & Dale Schmidt(KY)**
65-69 1 Barbara Boone(IN) & Kazuko Howard(IN)**


2014 Kentucky Senior Games Archery (900 FITA Round)
August 23   Cove Spring Archery Park, Frankfort
	In the best match of the day (60-64 Compound Release),  Eddie Whobrey of Bee Spring took a six point lead over Gary Raymer of Leitchfield after three ends of the 60 yard  targets.   For the next twelve ends, they matched arrow for arrow as Whobrey was able to win 877-871 over Raymer for the gold medal.    
55-59 Women  Recurve   1. Laura Elsaesser (Tellico Plains, Tennessee)  598**
60-64 Women Compound Release  1.  Brenda Mosser(Louisville)  281**
60-64 Men Barebow Compound  1. John Ellis(Shelbyville)  256**
60-64 Men Compound Fingers  1. Frank Mosser(Louisville)  620**
65-69 Men Compound Fingers  1.  Chuck May(Cloverport)  860**
60-64 Men Recurve   1. Mike Niedwick(Georgetown)  539**
60-64 Men Compound Release  1. Eddie Whobrey (Bee Spring)  877**  2.  Gary Raymer(Leitchfield) 871**
65-69 Men Barebow Recurve  1.  Steve Craycraft(Inman, South Carolina)   670**
65-69 Men Recurve  1.  Jim Sullins(Nashville)  640**
70-74 Men Compound Release  1. Claude Roberts(Hillsboro)  829**
70-74 Men Barebow Compound  1.  David Rudder(Frankfort)  321**
70-74 Men Barebow Recurve  1. John Matthews(Owenton)  34**
90-94 Men Barebow Recurve  1. Howard Hall (Frankfort)  11**

BOCCE RESULTS
Women
55-59  1 Glenda Logan(KY)
60-64  1 Carlene Reyna(KY)
70-74  1 Susan Conner(KY)
Men 
55-59  1 Bruce Logan(KY)   2  David Cramer(KY)
60-64  1 Anthony Reyna(KY)
65-69  1 Thomas Gerstle(KY)
70-74  1 Tony Ridder(KY)  2 Ken Stewart(OH)
75-79  1 Bill O’Bryan(OH)  2 Ron Beecher(OH)  3 John McGinty(IN)
90-94  1 Howard Hall(KY)
DOUBLES
55-59  1 Glenda Logan(KY) & Bruce Logan(KY)
60-64  1 David Cramer(OH) & John McGinty(IN)
70-74  1 Ken Stewart(OH) & Ron Beecher(OH)

KSG Table Tennis
Mens Singles                                  Womens Singles
50-54 1 Rick Hicks (Gold) IN**           50-54   None
      2 Carl Bradley (silver) IN**        
      3 Yao Chen (Gold) KY**
55-59 1 John Monaco (gold) OH**          55-59   1 Hong Zhang (Gold) OH**
      2 Amer Shaw (Silver) OH**                  2 Susan Garnier (Silver) OH**
      3 Tommy Thompson (Gold) KY**               3 Yueling Zhang (Gold) KY**
      4 Bruce Logan (Silver) KY**
      5 Steve McKnight (Bronze) KY**
60-64 1 Jack Tang (Gold) OH**            60-64   1 Pat Watts (Gold) (KY)**
      2 Ricky Woo (Silver) OH**                  2 Pat Krabacher (Silver)**
	 3 Kerry Burke(OH)""
      4 Dave Moore (Gold) KY**
	 5 John Krabacher(OH)
65-69 1 Dennis Cline (Gold) OH **        65-69   1 Brenda Huffines**
      2 Mike Clevenger (Gold) KY**
70-74 1 Cliff Leightly (Gold) OH**       70-74   None
      2 Tom Salyer (Gold) KY**
      3 Chuck Dickenson (Silver) KY**
      4 Art Ferguson (Bronze) **
75-79 1 John Walker (Gold) TN**          75-79   1 Ann Fish (OH) (Gold)**
      2 Albert Fish (Silver) OH**                2 Joyce Manis (Silver) TN**
      3 Nicholas Tse (Gold) KY**                 3 Mary Walker (Bronze) TN**
      4 Dan Cox     (Silver) KY**                4 Florence Leight (OH)**
80-84 None                             80-84   None
85-89 1 Stanley Adkins KY**
      2 Mark Thornwill KY**
90-94 Howard Hall Gold)
Mens Doubles                           Womens Doubles
50-54 Carl Bradley &Rick Hicks (Gold)**          None
(Gold)  2 Nicholas Tse & Yao Chen (KY) **

55-59 1 Jack Tang & Rick Woo (Gold) OH **     1 Susan Garnier & Hong Zhang**
(Gold) OH
 2 Mike Clevenger & Tommy Thompson (Gold)** KY 2 Nancy White & Pat Krabacher **(Silver) OH
							     
60-64 1 Kerry Burke & Dennis Cline (Gold)**       None
65-69   None                                   1 Brenda Huffine & Barb Ross** 
(Gold)
70-74 1 Art Ferguson & Tom Salyer (Gold) KY**     None
      2 Ken Stewart & Leighty (Silver) OH**
75-79 1 Albert Fish & John Walker (Gold) **      1 Anne Fish & Mary Walker(Gold)**
      2 Bill O'Bryan & Ron Beecher (Silver)OH**
Mixed Doubles                              
50-54 1 Yao Chen & Yueling Zhang (Gold) KY**
55-59 1 Sue Garnier & John Monaco  OH**
      2 Hong Zhang & Jack Tang (Gold) OH**
      
60-64 1 Pat Krabacher & John Krabacher (Gold) OH**
65-69   None
70-74 1 Clifford Leightly & Florence Leightly (Gold)  OH**
75-79 1 Albert Fish & Ann Fish**
      2 John Walker & Mary Walker**
      3 Joyce Manis & Bill O'Bryan	**
        
KSG PICKLEBALL RESULTS
http://www.usapa.org/iframe/tourney/bracket_list.php?tname=KYSeniorGames
 
PICKLEBALL 				**NATIONAL 	QUALIFIERS				   
WOMEN									   
SINGLES									   
	**	1	BOBBI	LITTLE	55-59	OH			   
	**	2	JoAnnah	Michael	55-59	NC			   
	**	3	Diane	Welter	55-59	FL			   
	**	4	SARAH	WORDEN	55-59	TN			   
									   
	**	1	Melissa	Ownby	60-64	TN			   
	**	2	Tammy	Ballmann	60-64	OH			   
									   
	**	1	Virginia	Stewart	70-74	KY			   
	**	2	Jean	Smith	70-74				   
									   
	**	1	Judith	Harvey	75-79	KY			   
	**	2	JOYCE	MANIS	75-79	TN			   
									   
MENS									   
SINGLES									   
50-54	**	1	William	Goins	50-54	KY			   
									   
55-59	**	1	Mo	Garcia	55-59	SC			   
	**	2	Huey	Slay	55-59	TN			   
	**	3	FORREST	LUX	55-59	TN			   
	**	4	Jim	Irwin	55-59	KY			   
	**	5	Bruce	LOGAN	55-59	KY			   
		5	AVIE	OWNBY	55-59	TN			   
	**	6	Steve	MCKNIGHT	55-59	KY			   
									   
									   
60-64	**	1	Jeff	Siebert	60-64	IN			   
	**	2	Robert	Welter	60-64	FL			   
	**	3	Dennis	SWEENEY	60-64	FL			   
	**	4	DAN	DYER	60-64	TN			   
		5	STEPHAN	BALLMANN	60-64	OH			   
	**	5	BRUCE	WEIR	60-64	KY			   
	**	6	TONY	COLLINS	60-64	KY			   
	**	7	Donald	WHITE	60-64	KY			   
		8	John	Klawitter	60-64	WV			   
									   
65-69	**	1	David	WARNER	65-69	MN			   
	**	2	William	Rowe	65-69	TN			   
	**	3	Jerry	Ferguson	65-69	TN			   
	**	4	Richard	Ernst	65-69	KY			   
	**	5	James	Cooke	65-69	KY			   
									   
									   
									   
70-74	**	1	Ken	STEWART		70-74	OH		   
	**	2	George	Reynolds		70-74	KY		   
	**	3	Tom 	Salyer		70-74	KY		   
	**	4	Gary	Gragg		70-74	KY		   
	**	5	BOB	STACEY		70-74	KY		   
		6	George	Spadaro		70-74	FL		   
		7	Jan	Weisberg		70-74	KY		   
									   
75-79	**	1	Robert	SHULL		75-79	IN		   
	**	2	BILL	O'BRYAN		75-79	OH		   
	**	3	RON	BEECHER		75-79	OH		   
	**	4	Joseph	SHERMAN		75-79	KY		   
									   
WOMENS									   
DOUBLES									   
50-54									   
	**	1	Mary	Slay	Sarah	Worden	50-54	TN	   
	**	2	Kaye	Hastings	Michele	Geda	50-54	KY	   
									   
55-59	**	1	BOBBI	LITTLE	JoHannah	Michael	55-59	OH	   
	**	2	ELLEN	FLYNN	Betsy	Moore	55-59	NY	   
	**	3	Gail	Irwin	Diane	Welter	55-59	KY	   
									   
60-64									   
	**	1	SHERRY	GETNER	Melissa	Ownby	60-64	TN	   
	**	2	Melissa	Ringhiser	Tammy 	Ballman	60-64	OH	   
	**	3	PAT	KLINGLESMITH	Virginia	Stewart	60-64	KY	   
	**	4	Brenda	McCray	Judy	Harvey	60-64	KY	   
65-69									   
	**	1	Linda	Heimann	Brenda	Young	65-69	OH	   
	**	2	Suzanne	Rhoden	Kekai	Ruckstuhl	65-69	TN	   
	**	3	Chris	Cooke	Julie	Hurst	65-69	KY	   
	**	4	Leslie	Little	Jan	Van Outer	65-69	KY	   
									   
70-74	**	1	Emily	Pickens	Susan	Russ	70-74	TN	   
									   
MENS DOUBLES									   
50-54	**	1	William	Goins	Dick	Ernst	50-54	KY	   
									   
55-59	**	1	RODNEY	GRUBBS	Jeff	Siebert	55-59	IN	   
	**	2	FORREST	LUX	Huey	Slay	55-59	TN	   
	**	3	Rick	Potter	tony	collins	55-59	KY	   
	**	4	Steve	MCKNIGHT	Mo	Garcia	55-59	KY	   
	**	5	Jim	Irwin	      Lynn White	55-59	KY	   
		6	Bruce	LOGAN	Avie	Ownby	55-59	KY	   
									   
60-64	**	1	Stu	Hastings	Glenn	Geda	60-64	MI	   
	**	2	Robert	Welter	Dave	Warner	60-64	FL	   
	**	3	STEPHAN	BALLMANN	Mike	Marsh	60-64	OH	   
	**	4	Dennis	SWEENEY	George	Spadaro	60-64	FL	   
	**	5	Richard	Dycus	Buddy	Renaker	60-64	KY	   
		6	DAN	DYER	Bill	Rowe	60-64	TN	   
		7	John	Klawitter	Ken	Stewart	60-64	WV	   
									   
65-69									   
	**	1	Jerry	Ferguson	Stan	Peake	65-69	TN	   
	**	2	Rodney	Hartzler	Jim	Cooke	65-69	KY	   
	**	3	Bernard	Ringwald	Robert	Shull	65-69	IN	   
	**	4	Thomas	GALLAGHER	Stanley	Volkens	65-69	OH	   
	**	5	Bill	Rasinen	Risto	Martinnen	65-69	KY	   
									   
70-74	**	1	Larry	OLIVER	Paul	Hamilton	70-74	KY	   
	**	2	Dale	Kistler	George (Bob)	Reynolds	70-74	KY	   
	**	3	TOM	SALYER	Bob	Stacey	70-74	KY	   
	**	4	Neil	Van Outer	Joe	Sherman	70-74	KY	   
	**	5	Jan	Weisberg	GARY	GRAGG	70-74	KY	   
									   
75-79	**	1	RON	BEECHER	Bill	O'Bryan	75-79	OH	   
									   
MIXED									   
DOUBLES									   
50-54	**	1	Mary	Slay	Huey	Slay	50-54	TN	   
	**	2	Kaye	Hastings	Stu	Hastings	50-54	KY	   
									   
55-59	**	1	MICHELE	GEDA	Glenn	Geda	55-59	MI	   
	**	2	FORREST	LUX	Sarah	Worden	55-59	TN	   
	**	3	BOBBI	LITTLE	Rick	Potter	55-59	OH	   
	**	4	Diane	Welter	Robert	Welter	55-59	FL	   
		5	JoAnnah	Michael	Mo	Garcia	55-59	NC	   
		6	AVIE	OWNBY	Nancy Melissa	Ownby	55-59	TN	   
	**	7	Gail	Irwin	Jim	Irwin	55-59	KY	   
									   
									   
60-64	**	1	Randy	Lilly	Gena	Lilly	60-64	OH	   
	**	2	DAN	DYER	Janet	Winslow	60-64	TN	   
	**	3	Brenda	McCray	Jim	Cooke	60-64	KY	   
	**	4	STEPHAN	BALLMANN	Tammy	Ballmann	60-64	OH	   
		5	Gary	Evans	Nancy	Ringhiser	60-64	OH	   
		6	Jeff	Dore	Donna	McGinnes	60-64	TN	   
	**	7	Jim	Cantrell	Vicki	Cantrell	60-64	KY	   
		8	John	Klawitter	Sherry	Getner	60-64	WV	   
									   
65-69	**	1	Linda	Heimann	Mike	Marsh	65-69	OH	   
	**	2	Jerry	Ferguson	Brenda	Young	65-69	TN	   
	**	3	Kay	GALLAGHER	Tom	Gallagher	65-69	OH	   
	**	4	MARY ANN	COLEMAN	DALE	KISTLER	65-69	KY	   
	**	5	Leslie	Little	Rod	Hartzler	65-69	KY	   
	**	6	Julie	Hurst	Bob	Reynolds	65-69	KY	   
									   
70-74	**	1	Ken	STEWART	Jean	Smith	70-74	OH	   
	**	2	SUSAN	CONNER	Bob	Stacey	70-74	KY	   
	**	3	Janet	Van Outer	Neil	Van Outer	70-74	KY	   
	**	4	Emily	Pickens	Leon	Pickens	70-74	TN	   
									   
75-79	**	1	Judith	Harvey	Joe	Sherman	75-79	KY	   
	**	2	JOYCE	MANIS	Bill	O'Bryan	75-79	TN	 

Women’s Golf

50-54  1 Sandra Borders(IN)  98**
55-59  1 Debbie Fritz(OH) 78 ** 2 Constance Frick(OH)  92   3 Kathy Wright(KY) 119
60-64  1 Von Macklin(KY) 90 ** 2 Pat Klinglesmith(KY) 91  3 Leslie Selden(KY) 103
65-69  1 Marie Colwell(KY) 89**
70-74  1 Virginia Stewart(KY) 102**
75-79  1 Judith Harvey(KY)  90 **  2 Laverne Cox(KY)  97

Badminton
Women Singles
50-54  1 Karen Franks(IN)**
55-59  1 Leanne Imperi(WV)**  2 Mary Ucci(OH)**
Matches
1 Leanne Imperi over Karen Franks  21-10, 21-12
2 Leanne Imperi over Mary Ucci  21-2, 21-2

Men Singles
60-64  1 Jack Rutherford ** 2 Rajan Srinivasan(OH)**
65-69  1 Ignatius Yee(OH)**
70-74  1 Ken Stewart(OH)**
75-79  1 Charles Norton(KY)**  2 John McGinty(IN)**  3 Ron Beecher(OH)**
80-84  1 Bill McKaig(TN)**
Matches
1 Bill McKaig over Ken Stewart 21-14, 21-18
2 Ignatius Yee over Ken Stewart  21-12, 21-10
3 Jack Rutherford over Rajan Srinivisan  20-22, 21-18, 21-15
4 Charles Norton over John McGinty  21-6, 21-8
5 John McGinty over Ron Beecher  21-17, 23-20
6 Ignatius Yee over Bill McKaig  21-10, 21-10

Doubles  Women
50-54  1 Karen Franks(IN) & Leanne Imperi(WV)**
55-59  1 Mary Ucci(OH) & Jeanine Bohn**
Matches Mary Ucci & Jeanine Bohn over Karen Franks & Leanne Imperi  21-3, 21-4

Doubles Men
60-64  1 Ignatius Yee & Rajan Srinivisan(OH)**  2 Jack Rutherford(KY) & Charles Norton(KY)**
70-74  1 Ken Stewart(OH) & Bill McKaig(TN)**
75-79  1 Ron Beecher(OH) & John McGinty(IN)**
Matches
1 Ignatius Yee & Rajan Srinivisan over Jack Rutherford & Charles Norton  21-15, 21-15
2  Ken Stewart & Bill McKaig over John McGinty & Ron Beecher  21-8, 21-7

Mixed Doubles
50-54  1 Karen Franks)IN) & Ron Beecher(OH)**
55-59  1 Mary Ucci(OH) & Ignatius Yee(OH)**
60-64  1 Jeanine Bohn(OH) & Rajan Srinivisan(OH)**
75-79  1 Jeanine Bohn(OH) & Bill McKaig(TN)**
Matches
1 Mary Ucci & Ignatius Yee over Rajan Srinivisan & Jeanine Bohn  21-16, 21-14
2 Bill McKaig & Jeanine Bohn over Ron Beecher & Karen Franks  21-4, 21-2


KSG BOWLING

 
First Name	Last Name	Gen	Age Group								   
Singles											   
										Score	   
											   
Laurie	Webb	F	55-59	**	KY	G	178	138	129	445	   
											   
Karen	Cook	F		60-64	**	KY	G	135	168	165	468	   
Carlene	REYNA	 F	60-64	**	KY	S	128	114	139	381	   
											   
CHARLOTTE	MYERS	F	65-69	**	KY	G	174	192	166	532	   
											   
Carolyn	BucknerF	75-79	**	KY	G	111	115	126	352	   
Mabel	FORMAN	 F	75-79	**	KY	S	101	102	100	303	   
											   
BEVERLY	MOSS	 F	80-84	**	KY	G	179	140	151	470	   
											   
ROSE	ROYLO	 F		85-89	**	KY	G	160	154	148	462	   
Cathern	WYATT	F 	85-89	**	KY	S	124	164	115	403	   
											   
Jean	BROWN	 F		90-94	**	KY	G	85	73	42	200	   
											   
Chester	RamseyM	50-54	**	KY	G	199	193	166	558	   
											   
											   
RICK	EVERTS	 M	60-64	**	OH	G	142	167	168	477	   
											   
Gary	Beckner	 M	65-69	**	TN	S	135	147	185	467	   
LORENZO CANTU	 M	65-69	**	TN	G	191	209	132	532	   
											   
GEORGE CLINE	 M	70-74	**	KY	G	193	196	181	570	   
STEPHEN DELLES	 M	70-74	**	KY	B	188	160	167	515	   
Ray	MCCLAIN	 M	70-74	**	KY	S	178	212	159	549	   
											   
Russell Beatty	 M	75-79	**	KY	B	136	201	161	498	   
Eddie	GALLOWAY	 M	75-79	**	KY	G	145	185	179	509	   
Terrell	OTTO	 M	75-79	**	KY		141	224	123	488	   
Richard PAINTER	 M	75-79	**	KY	S	150	163	192	505	   
											   
Dean	Acker	 	M	80-84	**	KY	S	133	147	113	393	   
WILLIAM KEGERREIS M	80-84	**	KY	G	135	177	167	479	   
											   
HOWARD	HALL	 M	90-94	**	KY	G	104	143	142	389	   
											   
Doubles											   
											   
80-84  Beverly Moss & Rose Roylo										908	   
Beverly	Moss	F		**		G	138	158	201	497	   
Rose	Roylo	F		**		G	156	139	116	411	   
Mabel	Forman						115	73	74	262	   
											   
65-69  Gary Beckner(TN) & Lorenzo Cantu(TN)										1043	   
Gary	Beckner			**		G	170	174	158	502	   
Lorenzo	Cantu			**		G	203	180	158	541	   
											   
70-74  Ray McClain & Eddie Galloway										1172	   
Ray 	McClain			**		G	200	246	159	605	   
Eddie	Galloway			**		G	162	213	192	567	   
											   
75-79  											   
Russell Beatty & William Kegerreis										929	   
 Russell	Beatty	 		**		G	137	133	130	400	   
William	Kegerreis			**		G	178	193	158	529	   
											   
Mixed Doubles											   
											   
65-69  										1067	   
Charlotte	Myers			**		G	139	170	179	488	   
Larry	Cantu			**		G	213	164	202	579